NHL sekä sen pelaajayhdistys NHLPA paljastivat maanantaina vuoden 2028 World Cup -turnauksen pelikaupungit.

Kansainvälinen huipputurnaus kiertää kolmessa perinteikkäässä jääkiekkokaupunkissa. Otteluita nähdään Kanadan Calgaryssä ja Edmontonissa sekä Tshekin Prahassa.

Prahan O2 Arena sekä Calgary Flamesin uusi kotiareena Scotia Place, joka valmistuu syksyksi 2027, toimivat turnauksen alkusarjan sekä osan pudotuspeleistä näyttämöinä. Välierät sekä finaali pelataan Edmonton Oilersin kotiareenalla Rogers Placessa.

Pelaajayhdistyksen johtaja Marty Walsh kommentoi pelikaupunkien valintoja NHL:n tiedotteessa.

– Calgaryllä, Edmontonilla ja Prahalla on pitkät jääkiekkoperinteet ja ottelut pelataan maailman parhaisiin lukeutuvilla areenoilla. Pelaajat eivät malta odottaa päästäkseen kantamaan kotimaansa paitaa vuoden 2028 helmikuussa, Walsh sanoi.

Turnaus pelataan tiiviillä aikataululla. Kahdeksan maan joukkueet ratkaisevat mestaruuden vain 13 päivän aikana, ja ohjelmassa on yhteensä 17 ottelua.

Tarkat päivämäärät, osallistujamaat sekä koko otteluohjelma julkaistaan myöhemmin.

World Cup -turnaus on järjestetty aiemmin harvakseltaan. Turnaus on pelattu nykyisellä nimellään aiemmin vain kolme kertaa: vuosina 1996, 2004 sekä viimeksi 2016.

LUE MYÖS: