Edmonton Oilersin maalivahti Tristan Jarry ajautui riitaan joukkuetovereidensa kanssa harjoituksissa, kertoo Sportsnetin Elliotte Friedman tuoreimmassa 32 Thoughts: The Podcast -jaksossa.

Friedman ei avannut yksityiskohtia, mutta totesi, että tapaus kuvastaa turhautumista joukkueessa, joka tavoittelee kolmatta peräkkäistä Stanley Cup -finaalipaikkaa.

Edmontonin sisäpiiritoimittaja Bob Stauffer kertoo, että harjoituksissa Jarry sai tiukkaa palautetta:

– On joitakin asioita, jotka saavat minut todella huolestumaan Tristanista. Osaan lukea rivien välistä, mitä eilen harjoituksissa jäällä tapahtui. Siellä näytti lentelevän muutamia kirosanoja, Stauffer sanoi perjantaina Oilers Now -ohjelmassa.

– En myöskään pitänyt siitä, että Jarry kommentoi Oilersin 7–3-tappion jälkeen Minnesotalle sitä, miten joukkue puolustaa hänen edessään.

– Seurasin häntä eilen harjoituksissa, ja kiekkoja meni hänen taakseen sielläkin. Lopulta yksi joukkueen johtavista pelaajista sanoi hänelle jotain tyyliin: “Sinun täytyy yrittää enemmän.” Sama koskee molempia maalivahteja. Ja se on huolestuttavaa.

Jarry on pelannut Edmontonissa 14 ottelua torjuntaprosentilla 86,4 ja päästettyjen maalien keskiarvolla 3,93.

Daily Faceoff LIVE -lähetyksessä asiantuntija Tyler Yaremchuk kommentoi myös tilannetta.

– Olen sitä mieltä, että tällaista tapahtuu kauden aikana, ja kun häviät, kaikki ovat turhautuneita. Mutta kun katselee kuinka monessa pelissä Edmonton on tänä vuonna hävinnyt maalivahtipelinsä takia, se, että on ehkä jokin osuus siinä, herättää huolta.

LUE MYÖS: