Teemu Selänne raivostui olympiavälierän jälkeen – ex-seuratoveri heitti tylyn kuitin suomalaiselle
Leijonat hävisi Kanadalle olympialaisten välieräottelun. Suomi johti peliä kahdella maalilla, mutta Kanada tuli nousi lopulta tasoihin ja ohi voittaen numeroin 3-2.
Ottelun kanadalaistuomarit kuohuttivat tunteita kamppailun jälkeen. Muun muassa Teemu Selänne latasi tuomareille suorat sanat. Hän viittasi Niko Mikkolan loppuhetkien jäähyyn, kun Mikkola huitoi korkealla mailalla Nathan MacKinnonia kasvoihin tämän tehostaessa rikettä. Mikkolan jäähyn aikana juurikin MacKinnon laukoi voittomaalin.
– Parhaan jääkiekkomaan ja kanadalaisten tuomareiden voittaminen samana iltana on näköjään mahdotonta… Käsittämättömän nolo jäähy, kun olympiavälierää on 90 sekuntia jäljellä. Mikä vitsi, Selänne kirjoitti X:ssä.
Päivitys keräsi runsaasti huomiota. Kommenttikenttään saapui myös Selänteen entinen seurakaveri Chris Pronger.
– Ymmärrän sinua Teemu, mutta tiedät hyvin, ettet voi odottaa yli 30 minuuttia omalla alueella tällaisessa turnauksessa ilman, että jotain pahaa tapahtuu. Sanonpa vaan, Pronger kirjoitti.
Selänne vastasi olevansa Prongerin kanssa samaa mieltä asiasta, mutta korosti vielä Mikkolan jäähytilannetta.
– Vihaan sitä, kun lopetamme pelaamisen ja keskitymme vain puolustamiseen. Yleensä huonoja asioita tapahtuu kuten tänäänkin. Kanada oli parempi, mutta se ei ole pointtini tässä. Jos saisit tuollaisen rangaistuksen olympialaisten välierässä pari minuuttia ennen loppua, olisiko se sinulle ok? Tiedän vastauksen, Selänne sanoi.
Tähän Pronger vastasi piikitellen, menneitä samalla muistellen.
– No teknisesti ottaen sinun olisi pitänyt saada jäähy välierässä, kun taklasit minua selästä alle kolme minuuttia ennen pelin loppua. Mutta eksyn aiheesta. On kurjaa että jäähy pelin loppuvaiheessa ratkaisi, mutta hänen (Mikkolan) maila osui kasvoihin. Voimme halata pian, Pronger tylytti.
Selänne ja Pronger pelasivat yhdessä Anaheim Ducksissa vuosina 2006-2009. Pronger pelasi Kanadan paidassa neljät olympialaiset voittaen kaksi kultaa. Selänne puolestaan pelasi urallaan kuudet olympialaiset, joista hän voitti yhden hopean ja kolme pronssia.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Slovakian supertähti Juraj Slafkovsky: näin Suomi kaatuu pronssiottelussa
- Teemu Selänne raivostui olympiavälierän jälkeen – ex-seuratoveri heitti tylyn kuitin suomalaiselle
- NHL-megalupaus Gavin McKennalta mielipuolinen ottelu – latoi kahdeksan tehopistettä!
- Tässä on Suomen vastustaja olympialaisten pronssipeliin!
- Mikko Rantanen sanoi millä sanoilla Leijonat saadaan pelaamaan vielä pronssista
- Kanadan päävalmentajalta hurjaa tekstiä Juuse Saroksesta!
- Teemu Selänne tylyttää välierän tuomareita: ”Käsittämättömän nolo jäähy”
- Leijonille hirveä kohtalo – Kanadan superjoukkue viime hetken maalilla finaaliin
- Connor McDavid teki uskomatonta olympiahistoriaa – vei ennätyksen Selänteeltä ja Koivulta!
- Kanada pisti ketjunsa uuteen uskoon Suomea vastaan!
- Artturi Lehkonen paljasti ketkä kolme NHL-tähteä nousivat puhumaan kun Sveitsi johti 2-0
- Mikko Rantanen sanoi suoraan: näin McDavidia ja MacKinnonia vastaan pitää pelata
- Leijonien NHL-pelaajien toive harjoituksista meni läpi – Pennanen: tätä ei saa tehdä Kanadaa vastaan
- Patrik Laineen siirtokuvioista iso paljastus – Antti Mäkinen: ”Faktana tiedän”
- Filip Forsberg teki uskomattoman paljastuksen Tre Kronorista
- Sebastian Aholta suorat sanat Leijonista: ”On helppoa turhautua kun 2-0 taulussa”
- Sidney Crosby loukkaantui – sisäpiiritoimittajalta karu päivitys
- Sidney Crosbyn tilanteesta uusi päivitys!
- Anaheim Ducksille iso menetys: jättipalkkaisen maalivahdin kausi ohi
- Kanadan päävalmentajalta hurjaa tekstiä Juuse Saroksesta!