NHL-asiantuntija Craig Button ei ole olympialaisten eurooppalaisten valmentajien fani. Pitkän linjan asiantuntija puhui suunsa puhtaaksi Antti Pennasesta sekä Ruotsin että Tshekin päävalmentajista Cam and Strick -podcastissa.

– Tämä on NHL-turnaus. Sanon olympialaisia siksi sen takia, että se pelataan NHL-pelaajilla, Button sanoo.

– Suomen joukkueella on NHL-pelaajia. Heillä on valmentaja, joka ei ymmärrä sitä.

Button käy todella kovilla kierroksilla asian suhteen.

– Toisinaan minusta tuntuu, että he ajattelevat olevansa MM-kisoissa. Se on eri turnaus. Minun mielestäni he eivät ymmärrä, miten pelaajia tulisi käyttää, Button tykittää.

– Oliver Kapanen, mitä hänellä on? 18 maalia Montreal Canadiensissa? Ja hän istuu terveenä kokoonpanon ulkopuolella.

Ruotsin peluutuksessa hän ihmetteli Filip Forsbergin pientä roolia ja Tshekin peluutuksessa 40-vuotiaan Roman Cervenkan suurta jääaikaa.

LUE MYÖS