Edmonton Oilersin on huhuttu pitkään hakevan vahvistusta maalivahtiosastolleen. Uutinen ei ole yllättävä, sillä viime kevään pudotuspeleissä maalivahdit olivat finaaleihin yltäneen Edmontonin suurin heikkous.

NHL-toimittaja Jeff Marek pohti Edmontonin maalivahtihakua The Sheet -ohjelmassa. Hän arvelee, ettei Edmontonin tarvitsisi tehdä dramaattisia liikkeitä, vaan uuden kakkosvahdin hankkiminen voisi kääntää Oilersin maalivahtitilanteen.

– On kaksi nimeä, joita mietin. Mietin Michael DiPietroa ja mietin Nico Dawsia. Olisi eri asia, jos Stuart Skinnerillä olisi eri varamaalivahti, Marek pohtii.

24-vuotiaalla Dawsilla on takanaan vahva kausi New Jersey Devilsin organisaatiossa. Hän torjui NHL:n puolella kuusi ottelua torjuntaprosentilla 93,9 ja AHL:n puolella 34 matsia torjuntaprosentilla 89,3. Hänen nykyistä sopimustaan on enää yksi vuosi jäljellä. Sopimuksen vuosipalkka on 812 500 dollaria.

26-vuotias DiPietro oli aikanaan ikäluokkansa lupaavimpia maalivahteja, mutta ammattilaisura ei hänen kohdallaan ole vielä lähtenyt lentoon. Viime vuosina NHL:ssä ei ole tullut vastuuta, mutta farmissa hän on tehnyt kovaa jälkeä. Päättyneellä kaudella hän pelasi 40 AHL-ottelua Providence Bruinsissa torjuntaprosentilla 92,7.

LUE MYÖS