Sam Bennett on pelannut sensaatiomaisen hyvät pudotuspelit Florida Panthersin hyökkäyksessä pelaajan itsensä kannalta parhaaseen mahdolliseen aikaan, sillä kanadalaisen nykyinen sopimus umpeutuu tähän kauteen.

Pudotuspelien lentokeli on nostanut 28-vuotiaan kanadalaisen osakkeita sopimusmarkkinoilla, minkä vuoksi Panthersin seurajohto joutuukin lyömään tiskiin läjäpäin dollareita tähden pitämiseksi Floridassa myös tulevaisuudessa.

Sisäpiiritoimittaja Elliotte Friedman on nyt tehnyt paljastuksen kulisseissa käytävistä neuvotteluista. Friedmanin mukaan Bennett on jo hylännyt yhden panttereiden rahakkaan tarjouksen.

– Panthers on yrittänyt kiinnittää Bennettin täysin Carter Verhaeghen sopimusta vastaavalla, 7×8 miljoonan dollarin sopimuksella. Tämä tarjous ei mene enää läpi, Friedman kertoo.

Runkosarjassa vain 51 pistettä iskenyt Bennett on pelannut tämän vuoden pudotuspeleissä 22 ottelua huipputehoin 15+7=22. Miehen seuraavan sopimuksen vuosipalkka saattaakin olla nyt kohoamassa jopa 10 miljoonaan dollariin.

LUE MYÖS: