Florida Panthers otti jo kolmannen kiinnityksensä Stanley Cup -finaaleihin. Se kaatoi kotonaan Carolina Hurricanesin tylyin numeroin 6-2 ja meni konferenssifinaaleissa johtoon voitoin 3-0.

Panthersille maalinteon aloitti Niko Mikkola avauserässä. Hänen syöttöyrityksensä kimposi Hurricanesin pelaajista maaliin.

Panthersin suomalaishyökkääjistä Eetu Luostarisen ottelu päättyi lyhyeen. Hän taklasi avauserässä Jackson Blakea laitaan ja lensi taklauksen seurauksena ottelusta suihkuun.

Gino Hard

@GinoHard_
Eetu Luostarinen receives a 5 minute major and a game misconduct for this hit on Jackson Blake 😬

Hurricanes tasoitti toisessa erässä, kun Logan Stankoven osui ylivoimalla. Päätöserään mentiin tasatilanteessa.

Ottelu repesi päätöserässä, kun Panthers iski kiekon verkkoon peräti viidesti reiluun kymmeneen minuuttiin. Jesper Boqvist vei joukkueen johtoon, minkä jälkeen Mikkola laukoi illan toisen maalinsa. Tämän jälkeen Aleksander Barkov iski kaksi maalia ja Brad Marchand onnistui vielä kertaalleen. Seth Jarvis kavensi loppulukemat 6-2:een.

Barkov kirjasi kaikkiaan tehot 2+1 ja Mikkola 2+0. Panthersin joukkueesta Anton Lundell kirjautti yhden syöttöpisteen, kuten myös Hurricanesin Sebastian Aho ja Jesperi Kotkaniemi.

Mikkola loukkasi itseään vielä ottelussa, kun hän ajautui päin päätylaitaa. Päävalmentaja Paul Maurice kertoi kuitenkin ottelun jälkeen, että uskoo suomalaispakin olevan kunnossa.

Ottelusarja on Floridalle katkolla sen kotihallissa Suomen aikaa tiistain vastaisena yönä.

LUE MYÖS