Seattle Kraken antoi maanantaina potkut seuran päävalmentajana koko sen kolmivuotisen historian ajan toimineelle Dave Hakstolille.

Nyt Hakstolin potkuista on paljastanut uutta, ei niin mairittelevaa lisätietoa. ESPN:n toimittaja Emily Kaplanin mukaan pelaajat painostivat GM Ron Francisin potkuihin.

– Francis ei olisi halunnut antaa potkuja Hakstolille. Tietojeni mukaan useat joukkueen merkittävistä pelaajista ilmoittivat kuitenkin, etteivät halua jatkaa joukkueessa, mikäli Hakstol jatkaa seuran päävalmentajana. Tämä pakotti Francisin tekemään muutoksen, Kaplan paljastaa.

Hakstol johdatti Krakenin pudotuspeleihin viime kaudella, jolloin seura eteni sensaatiomaisesti toiselle kierrokselle pudottamalla jatkosta Colorado Avalanchen. Tällä kaudella joukkueen pudotuspelipaikka jäi 17 pisteen päähän.

LUE MYÖS: