NHL:ssä nähtiin tiistai-iltana useita peliliikkeitä seurojen valmistautuessa perjantain siirtotakarajaan.

Edmonton Oilers tiedotti siirtäneensä lokakuun lopussa vuoden sopimuksen seuran kanssa solmineen Sam Gagnerin, 34, siirtolistalle. Gagner on Oilersin 1. kierroksen 6. varaus kesältä 2007.

Konkarihyökkääjä ehti pelaamaan Oilersin paidassa 27 ottelua tehoin 5+5=10. Miehen vastuu jäi lopulta pieneksi, sillä kanadalainen ex-junnutähti sai vain reilut 10 minuuttia jääaikaa ottelua kohti. Muilla seuroilla on vuorokausi aikaa poimia 775 000 dollaria tästä kaudesta tienaava peluri riveihinsä ilman siirtokorvausta.

Siirtolistakomennus enteilee Oilersin aktiivisuudesta NHL:n perjantaina umpeutuvalla siirtojen takarajalla. Seuran GM Ken Hollandin mukaan seurajohdolla on juuri nyt ”monta rautaa tulessa” siirtomarkkinoilla.

Calgary Flames puolestaan poimi Dallas Starsin siirtolistalle lähettämän puolustaja Joel Hanleyn, 32, riveihinsä. Hanley on pelannut Starsin takalinjoilla tällä kaudella 31 ottelua tehoin 0+3.

Siirtolistalle passitettuihin pelaajiin lukeutuvat Gagnerin lisäksi Vancouver Canucksin Guillaume Brisbois, Minneosta Wild -kaksikko Vinni Lettieri ja Jacob Lucchini sekä Carolina Hurricanesin tuore hankinta Max Comtois.

LUE MYÖS: