Jarmo Kekäläisen Columbus Blue Jackets on joutunut tukalaan palkkakattotilanteeseen sen hankittua kallispalkkaiset puolustajat, Damon Seversonin ja Ivan Provorovin kesän markkinoilta.

Suomalaispomo joutui jo heivaamaan entisen ykköskierroksen varauksensa Liam Foudyn siirtolistalle, josta Nashville Predators poimi sentterin riveihinsä. Tiettävästi kiinnostuneita seuroja oli Predatorsin lisäksi useita muitakin.

Tähtipuolustaja Zach Werenskin paluu kokoonpanoon tarkoittaa samalla sitä, että Blue Jacketsin tukala palkkakattotilanne jatkuu. Seuran sisäpiiritoimittaja Aaron Portzlinen mukaan Kekäläinen tekeekin tällä hetkellä ”epätoivoisesti töitä” kaupitellakseen kahta nuorta puolustajaansa, Andrew Peekeä, 25, sekä Adam Boqvistia, 23. Columbuksella on NHL-rosterissaan peräti kahdeksan puolustajaa. Kaksikosta Boqvist on 1. kierroksen 8. varaus kesältä 2018.

Blue Jackets sai hetkellistä helpotusta palkkakatto-ongelmiinsa seuran siirrettyä Patrik Laineen loukkaantuneiden listalle tiistain vastaisena yönä. Laine on sivussa kokoonpanosta ainakin Blue Jacketsin loppuviikon peleistä.