Calgary Flames tiedottaa solmineensa kaksivuotisen jatkosopimuksen Mikael Backlundin kanssa. 34-vuotias ruotsalaissentteri nimettiin samalla kanadalaisseuran uudeksi kapteeniksi.

Backlund on edustanut koko mittavan NHL-uransa Calgary Flamesiä. Seuran varakapteenina edellisenä viitenä kautena toiminut hyökkääjä on tahkonnut liekkipaidoissa yli 900 ottelua.

– Mikael Backlund on kapteenimme. Hän on ollut kapteenimme jo jonkin aikaa. Tänään jatkamme innoissamme sopimusta Mikaelin kanssa ja julkistamme hänet virallisesti seuramme kapteeniksi, Flamesin GM Craig Conroy kommentoi.

Backlundin tuore 4,5 miljoonan dollarin palkan takaava jatkodiili käynnistyy syksyllä 2024. Puolustussuuntaan tunnollisen hyökkääjän nykyinen 5,3 miljoonan dollarin caphitillä varustettu sopimus päättyy tähän kauteen.

Calgary Flames

@NHLFlames
HE'S BACKS AND WEARING THE C!

We're proud to announce Mikael Backlund has been signed to a two-year contract extension and has been named the 21st captain in franchise history!

More info: cflam.es/3rttM74