San Jose Sharks lähtee uuteen kauteen urheilullisessa mielessä pienin odotuksin.

Seuran uudelleenrakennus on pahasti kesken, minkä vuoksi Sharksia voidaan pitää siirtotakarajan todennäköisimpänä myyjäjoukkueena. Joukkueen GM Mike Grierin tuoreet kommentit vain vahvistavat asiaa, sillä seurapomo myöntää suoraan kahden hyökkäyksen tähtipelaajan, Logan Couturen sekä Tomas Hertlin olevan kauppatavaraa näiden niin halutessa.

— Keskustelen heidän kanssaan paljon ja mikäli missään vaiheessa tulee eteen tilanne, että he haluavat muualle, aion ehdottomasti kuunnella tarjouksia. Jos niissä on kannaltamme järkeä, toteutamme ne, Grier paljastaa seuran sisäpiiritoimittaja Curtis Pashelkalle.

Kapteeni Couturen, 34, kahdeksan miljoonan dollarin vuosipalkan takaava, siirtopykälällä varustettu sopimus umpeutuu vasta kesällä 2027. Hertl, 29, taas aloittaa vasta toisen sopimuskautensa kahdeksanvuotisesta, 8,1 miljoonan taalan vuositulot takaavasta diilistään. Tshekkitähdellä on sopimuksessaan täysi siirtopykälä.