NHL-legenda Marian Hossa: Edmonton tarjosi jättimäistä sopimusta – tästä syystä hän sanoi ei

Marian Hossa on yksi Slovakian suurimmista kiekkolegendoista. Hän voitti urallaan kolme Stanley Cupia ja nakutti 1039 NHL-ottelussa kovat tehot 525+609=1134. Uransa aikana Hossa edusti Ottawa Senatorsia, Atlanta Trashersia, Pittsburgh Penguinsia, Detroit Red Wingsia ja Chicago Blackhawksia.
Hossaa yritettiin kesällä 2008 kosiskella myös Edmontoniin. Slovakkihyökkääjä päätyi kuitenkin tekemään poikkeuksellisen ratkaisun.
– He tarjosivat minulle kahdeksan vuotta Edmontonista ja hullun määrän rahaa. Sanoin agentilleni, että en välitä. Haluan mennä Detroitiin, Hossa kertoo Spittin’ Chiclets podcastissa.
– Detroitin ryhmän kanssa oli mahdollisuus voittaa, mutta tiesin, että voin oppia, mitä heidän pukukopissaan tapahtuu ja miksi he ovat niin hyviä. En välittänyt, että se oli vain vuoden sopimus.
Yhden vuoden sopimus ei kuitenkaan tuonut Hossalle mestaruutta. Detroit hävisi finaaleissa Hossan aiemmalla seuralle Pittsburghille. Detroitin jälkeen Hossa siirtyi Chicagoon ja voitti siellä mestaruuden heti ensimmäisellä kaudellaan.
Voita joulumatka Berliiniin kahdelle – arvo 1896€!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa joulumatkan Berliiniin kahdelle!
- Palkinto sisältää mm. neljä yötä hotellissa aamiaisineen, lennot Helsinki-Berliini-Helsinki sekä jouluaaton ja joulupäivän illalliset.
- Marc-André Fleury nähdään Pittsburgh Penguinsin tolppien välissä
- New York Rangers testaa maajoukkuepakkia
- Yli 700 NHL-ottelun veteraani siirtyy Eurooppaan – tässä uusi joukkue
- Lähde: Olympialaisiin valittu hyökkääjä kiinnostaa muita NHL-seuroja – suomalaislupaus osaksi kauppaa?
- NHL teki ison päätöksen raiskaussyytteissä olleiden pelaajien suhteen!
- Kausiennakko 2025-26: New York Islanders
- Yllätysdiili: Alexandar Georgiev löysi uuden NHL-seuran!
- Matias Maccellista yllättävä arvio – tässä mahdolliset tutkaparit Torontossa
- IL: Rasmus Ristolainen paljastaa vihdoin sitkeästi piinanneen vammansa – ”Leikattu kahdesti”
- Kausiennakko 2025-26: Anaheim Ducks
- Florida Panthers kiinnitti nopeajalkaisen hyökkääjän vapailta markkinoilta
- Toimittaja: Kirill Kaprizov hylkäsi historiallisen sopimustarjouksen!
- Aleksander Barkov omistajaksi yhdysvaltalaiseen urheiluseuraan
- Florida värväsi lisää uusia pelaajia – kahdelle miehelle testisopimukset
- Dallasille neljä uutta testipelaajaa – mukana lähes 400 NHL-ottelun hyökkääjä sekä Liiga-vahti
- IL: Rasmus Ristolainen paljastaa vihdoin sitkeästi piinanneen vammansa – ”Leikattu kahdesti”
- Jack Hughes myöntää: Haluaa supertähtiveljensä Devilsiin
- Yllätysdiili: Alexandar Georgiev löysi uuden NHL-seuran!
- Matias Maccellista yllättävä arvio – tässä mahdolliset tutkaparit Torontossa
- Kausiennakko 2025-26: Pittsburgh Penguins