Ottawa Senators ei aio tarjota jatkosopimusta vain kauden ajan seuran maalilla torjuneelle Cam Talbotille.

Asian vahvisti medialle seuran GM Pierre Dorion, joka paljasti tarjonneensa 35-vuotiaalle maalivahdille vuoden mittaista jatkosopimusta. NHL:ssä kiertolaiseksi ajautunut maalivahti vaati kuitenkin kaksivuotista sopimusta. Tähän seurajohto ei ollut valmis.

Talbot saapui Senatorsiin viime kesänä Minnesota Wildista. Mies hankittiin ruotsalaisen Filip Gustavssonin korvaajaksi, mutta kanukin kausi oli lopulta heikko. 3,66 miljoonan dollarin vuosipalkkaa nauttinut Talbot pelasi Senatorsin maalilla lopulta 36 ottelua (2,93 ja 89,8%). Toiseen suuntaan matkannut Gustavsson sen sijaan teki läpimurtonsa NHL:n maalivahtien eliittiin Wildissa.

Dorion paljasti samalla aikovansa hankkia kesämarkkinoilta uuden maalivahdin jakamaan torjuntavastuuta Anton Forsbergin sekä Mads Sogaardin kanssa.