NHL:stä lähtöpassit saanut Jake Virtanen ongelmissa nyt Sveitsissä – seuralta raju päätös

NHL:ään kesän 2014 varaustilaisuudessa 1. kierroksen 6. pelaajana varattu ja sittemmin lähtöpassit Vancouver Canucksista seksuaalirikossyytteiden takia saanut Jake Virtanen on nyt ajautunut ongelmiin myös nykyisessä sveitsiläisseurassaan.
Käkikellomaan toiseksi korkeimmalla sarjatasolla pelaavaa EHC Vispiä edustava suomensukuinen kanadalaishyökkääjä on ollut sivussa joukkueensa kahdesta viimeisestä pelistä.
Swisshockeynews-sivuston saamien tietojen mukaan seura on nyt hyllyttänyt hyökkääjän joukkueen sääntöjen rikkomisesta. Pelaaja ei ole tiettävästi ollut halukas osallistumaan valmentaja Marco Schüpbachin vetämiin harjoituksiin tai ollut muutoinkaan hyvä joukkuepelaaja.
Pistesarakkeen osalta Virtasen kausi on ollut onnistunut. 26-vuotias entinen NHL:n ykköskierroksen varaus on takonut 21 pelissä komeat 14+11=25 tehopistettä.
EHC Visp kaupittelee parhaillaan ongelmapelaajaansa muille seuroille.
Kierrätysvapaita ilmaiskierroksia tai 5000 käteistä
- Tuohi – Turvallinen ja luotettava
- Ei kierrätystä!
- Voitot tilille minuutissa
- No nyt! Marc-André Fleurya houkutellaan palaamaan eläkkeeltä NHL:ään
- 28-vuotias NHL-hyökkääjä päättää pelaajauransa: ”Nyt on aika uudelle luvulle”
- Washington Capitals kiinnitti entisen ykköskierroksen varauksen
- San Jose Sharks nappasi siirtolistalta yli tuhannen NHL-ottelun Stanley Cup -voittajan
- Carolina-tähti vaihtaa maisemaa NHL:ssä!
- Nyt jysähti – tässä Nikolaj Ehlersin uusi NHL-seura!
- St. Louis Blues vahvisti rivejään – haaviin 25 maalin mies vapailta markkinoilta
- Ruotsalaiskonkari vaihtaa seuraa NHL:ssä – takoi toissa kaudella kovat tehot
- NHL-veteraani Brent Burns vaihtaa seuraa – käynnissä uskomaton teräsmiesputki
- James van Riemsdykin uusi NHL-seura selvisi!