NHL:n kriisijoukkue Vancouver Canucksin leirissä roihuaa nyt melkoinen rengastulipalo.

Käytännössä kaikkia pelaajiaan Elias Petterssonia ja Quinn Hughesia lukuunottamatta kaupittelevan seuran johto on hölmöillyt viime aikoina urakalla, minkä vuoksi varsinkin eniten julkista roolia seurajohdosta ottanut presidentti Jim Rutherford on joutunut melkoisen julkisen ryöpytyksen kohteeksi.

Nyt Vancouverissa jytisee jo seuraava uutispommi. Toronto Sun -lehden kolumnisti Steve Simmonsin mukaan Canucksin sekasorrolle kasvot antanut Rutherford olisikin nyt itse valmis siirtymään syrjään tehtävistään.

– Useampi kuin yksi viikonloppuna jututtamani kiekkopersoona uskoo Rutherfordin haluavan ulos Canucksista. Seurassa vallitsee täysi kaaos. Varsinkin Bruce Boudreau on saanut paljon sympatiaa ala-arvoisesta kohtelustaan, Simmons kertoo.

Juuri Rutherford nöyryytti kokenutta Boudreauta julkisesti haukkumalla valmentajan lyttyyn jo ennen tämän saamia potkuja. 73-vuotias seurapomo tuntuukin jo tipahtaneen ajan hermolta, sillä mies on lisäksi laukonut viime aikoina useita harkitsemattomia kommentteja mm. seuran nykyisistä pelaajista.