NHL-legenda paljastaa viimein, mitä hänelle tapahtui 25 vuotta sitten: ”Melkein kuolin jäälle”
Chris Pronger oli yksi NHL:n parhaista puolustajista 90-luvun ja 2000-luvun alun ajan. Hänet tunnettiin hurjasta lämäristään ja vielä hurjemmasta fyysisestä pelistään. Pronger oli armoton maalinedustapelin soturi, joka hakkasi surutta usein päätä lyhyempiä vastustajiaan poikittaisella mailalla.
Oli kuitenkin lähellä, että Prongerin ura olisi jäänyt paljon lyhyemmäksi. Hän jakoi Twitterissä tarinan siitä, mitä hänelle tapahtui NHL-kaukalossa vuonna 1998 pudotuspeliottelussa Detroit Red Wingsiä vastaan.
– Pelasin 18 vuotta NHL:ssä. Voitin MVP-palkinnon, Stanley Cupin ja kaksi olympiamitalia. Mutta vuonna 1998 melkein kuolin jäälle, Pronger kertoo.
– Blokkasin laukauksen, joka osui minua suoraan sydämen kohdalle. Suljin kiekon nopeasti, että saisin pelikatkon. Minuun pisti ja minulla oli vaikeaa saada henkeä.
Prongerin vointi romahti välittömästi.
– Menetin tajuntani, kun olin vielä jäällä, mutta ennen pyörtymistäni pystyin nousemaan ylös ja haparoimaan pari askelta. Kun huoltaja pääsi luokseni, silmäni olivat pyörähtäneet taaksepäin ja huuleni muuttuivat sinisiksi, Pronger kertoo.
Prongerilta leikattiin pelipaita päältään. Huoltaja yritti epätoivoisesti iskeä Prongerin sydäntä uudelleen käyntiin. Kun he olivat aloittamassa elvytystä, puolustaja tuli tajuihinsa ja haukkoi henkeä.
Pronger vietiin ambulanssilla sairaalaan. Hän sai myöhemmin kuulla kärsineensä iskusta sydänalaan (commotio cordis), ja hän oli ainoa urheilija, joka oli selvinnyt vastaavasta hengisttä. Ylipäätään Pronger oli yksi neljästä ihmisestä, joka oli selvinnyt iskusta sydänalaan hengissä vuoden 1998 tietojen mukaan.
Käsittämättömintä tarinassa oli, että 36 tuntia myöhemmin Pronger oli takaisin kaukalossa ja osallistui pudotuspeliotteluun Detroit Red Wingsiä vastaan.
LUE MYÖS:
1€ = 10€ arvosta ilmaiskierroksia ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta Tuohi 1000 -peliin (arvo 0,20€ per kierros)!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Hurja paljastus: Jarmo Kekäläinen oli hankkimassa Connor Hellebuyckia – suomalaisen sisältänyt kauppa kaatui viime hetkellä
- Anaheim Ducks kauppasi tähtipuolustaja John Carlsonin
- Carolinalle karuja uutisia: tähtihyökkääjä pitkälle sairaslomalle
- NHL:n siirtomarkkinoilla on kaksi supertähteä, jotka eivät kiinnosta ketään
- San Josen duunarihyökkääjä löi rahoiksi! Kouraan 10 miljoonan dollarin diili – fanit riemuissaan
- Tässä ovat kaikki 13 NHL-varattua suomalaista!
- Jarmo Kekäläinen jysäytti NHL-draftin jättiyllätyksen – fanit raivona: “Hullua”
- Vihdoin se tapahtui – Mason McTavish vaihtaa NHL-seuraa!
- Iso kauppa: JJ Peterka vaihtaa NHL-seuraa!
- Nyt jysähti – Pavel Dorofejev kaupattiin NHL:ssä!
- NHL:n siirtomarkkinoilla on kaksi supertähteä, jotka eivät kiinnosta ketään
- Lähde: Carolina Hurricanes teki tarjouksen Connor Hellebuyckista – neuvottelut käynnissä
- Jarmo Kekäläinen jysäytti NHL-draftin jättiyllätyksen – fanit raivona: “Hullua”
- Vihdoin se tapahtui – Mason McTavish vaihtaa NHL-seuraa!
- San Josen duunarihyökkääjä löi rahoiksi! Kouraan 10 miljoonan dollarin diili – fanit riemuissaan
- Tässä ovat kaikki 13 NHL-varattua suomalaista!
- Columbus Blue Jackets kiinnitti suomalaishyökkääjän – kahden vuoden sopimus
- Iso kauppa: JJ Peterka vaihtaa NHL-seuraa!
- Anaheim Ducks kauppasi tähtipuolustaja John Carlsonin