Philadelphia-tähdeltä napakka arvio: John Tortorella laittaa Flyersin ruotuun – ”P*skapuheet loppuvat”
Philadelphia Flyers lähtee uuteen NHL-kauteen ryhdikkäässä komennossa. Tästä pitää huolen seuraan kesällä päävalmentajaksi palkattu, kiistelty John Tortorella.
Tortorellan alaisuudessa vuosikaudet Columbus Blue Jacketsissa pelannut ja nyt toista kauttaan Flyersissa aloittava Cam Atkinson uskoo vanhanliiton luotsin kääntävän nykyisen seuransa kurssin – hetkessä.
– Yksi asia jota rakastan ”Tortsissa” on se, että hän tulee sisään ja muuttaa koko kulttuurin samantien. Hän asettaa uuden nuotin jokaiselle. Hän muokkasi varustevastaavat, lääkintähenkilökunnan, valmennuksen, perheet ja kaikki mitä voit kuvitella Columbus Blue Jacketsissa siihen muottiin, jossa seura on tänä päivänä, Atkinson paljastaa Flyers Talk -podcastissa.
– Paskapuheet loppuvat Tortsin tullessa joukkueeseen – ja uskon ihmisten seurassa todella pitävän siitä. 99 prosenttia kavereista, jotka ovat pelanneet hänen joukkueissaan, rakastavat häntä. He rakastavat tapaa, jolla hän hoitaa hommansa, kertoo asiat suoraan ja pitää pelaajat vastuuntuntoisina. Harjoitukset hänen alaisuudessaan ovat kovia, mutta niissä on aina tarkoitus, Atkinson jatkaa.
Atkinson uskookin uuden luotsin olevan parasta, mitä Flyers voi juuri nyt toivoa.
– Uskon hänen olevan loistava lisä joukkueellemme. Kerroin GM Chuck Fletcherille jo viime kauden päätöstapaamisessamme, että voin taata Tortsin olevan loistovalinta uudeksi valmentajaksi, konkarihyökkääjä paljastaa.
LUE MYÖS:
Voita kisapaketti kahdelle jääkiekon MM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kisapaketin kahdelle jääkiekon MM-kisoihin Sveitsiin!
-
- Palkinto sisältää:
- otteluliput peliin Suomi-USA (18.5.)
- suorat lennot Helsinki-Zürich-Helsinki
- kahden yön majoituksen aamiaisineen
- lentokenttäkuljetukset
- Palkinto sisältää:
-
- Utah jysäytti: nuorelle NHL-taiturille jättimäinen jatkosopimus: ”Legendaarinen sopimus”
- Mikko Rantasta yritettiin taklata NHL:ssä – karusti kävi
- Karmea paljastus: Ryan Kesleriä syytetään hirvittävistä teoista
- Dallas Stars rysäytti hirmudiilin NHL:ssä!
- St. Louis Blues: tehomies pitkään sivussa
- Mikael Granlund: ikävä uutinen
- Liigan paras puolustaja: Debyytti NHL:ssä – taustalla traaginen tarina
- Suomalaisvahdille helpottava voitto NHL:ssä – luotsi hehkutti
- Patrik Laineen ”NHL-ura nähty”? Ismo Lehkoselta selvä mielipide
- Flyers-pomo: Rasmus Ristolaisen sairausloman pituudesta uutta tietoa
- Patrik Laineen ”NHL-ura nähty”? Ismo Lehkoselta selvä mielipide
- Utah ongelmissa: NHL:n pistepörssin kärkimies vaatii jättimäistä palkankorotusta – ”Ei edes lähellä”
- Ryan Kesler pidätettiin – syytetään karmeasta rikoksesta
- Emil Hemming: uusi joukkue!
- NHL:ssä hengenvaarallinen onnettomuus – Sidney Crosby järkyttyi: ”Ei tunnu oikealta puhua pisteistä”
- TSN: Kirill Kaprizov yritettiin hankkia NHL:n ”suomalaisjoukkueeseen”
- Ivan Demidovia verrataan jo NHL-legendaan – yksi ominaisuus kuin Teemu Selänteellä
- Mikael Granlund: ikävä uutinen
- Dallas Stars rysäytti hirmudiilin NHL:ssä!
- Liigan paras puolustaja: Debyytti NHL:ssä – taustalla traaginen tarina