NHL:n häpeäpilkkuna pidetty Arizona Coyotes siirtyy ensi kaudeksi 5000 katsojaa vetävälle yliopistoareenalle, jossa seuran on tarkoitus pelata Tempeen valmistuvan uuden areenan avajaisiin saakka.

Nyt fanikunnan puutteesta kärsinyt seura on saanut NHL:n suunnalta lisää järjettömiä myönnytyksiä. Phoenixiläinen urheilutoimittaja Chierstin Susel paljastaa Twitter-tilillään komissaari Gary Bettmanin antaneen Coyotesille lupauksensa siitä, ettei seuraa siirretä muualle – toisin sanoen kannattavalle markkina-alueelle – seuraavaan 30 vuoteen!

Coyotes pelaa seuraavat 2-4 kautta jopa Suomen Liiga-kriteereillä pienessä yliopistohallissa. Vaikuttaakin siltä, että Bettman aikoo pitää kynsin ja hampain Arizonan jääkiekkokartalla, vaikka tarjolla olisi mm. Quebecin kaltaisia kiekkohulluja kaupunkeja. NHL-seuran tuominen aavikolle oli alunperin taalaliigan pääpomon oma idea, jonka epäonnistumista mies ei ole edelleenkään valmis myöntämään.

Chierstin Susel

@ChierstinSusel
NHL commissioner Gary Bettman says he endorses the Coyotes’ plan for a new arena in Tempe “without reservation” and if approved they will have to sign a document stating they’re not allowed to move.

Chierstin Susel

@ChierstinSusel

Chierstin Susel

@ChierstinSusel
NHL commissioner Gary Bettman says he endorses the Coyotes’ plan for a new arena in Tempe “without reservation” and if approved they will have to sign a document stating they’re not allowed to move.
Update: it will be a 30-year non relocation agreement