Canadiens-kapteeni Shea Weber vihdoin Stanley Cup -finaaleissa! Takana jo yli 1 100 pelattua NHL-ottelua

Montreal Canadiens varmisti paikkansa Stanley Cupin finaaleissa voittamalla Vegas Golden Knightsin Artturi Lehkosen tekemällä jatkoaikamaalilla lukemin 3-2.
Ottelun avausmaalin viimeisteli joukkueen kapteeni Shea Weber. Osuma oli miehelle ensimmäinen näissä pudotuspeleissä. Vaikka Weberillä onkin takana jo 16 kautta NHL:ssä Canadiensin ja Nashville Predatorsin riveistä, ja pelattuja otteluita yli 1 100, niin finaalipaikka on konkaripakille kuitenkin ensimmäinen.
– Olen innoissani, aivan kuten olen ollut innoissani jokaisesta pelistä näissä pudotuspeleissä tähän mennessä. Olitpa sitten 20 tai 35, tämä on jännittävää aikaa. Jääkiekon pelaaminen edelleen heinäkuussa asti on todennäköisesti pisin aika, jonka kukaan on pelannut, lukuunottamatta kuplaa viime vuonna. Olemme iloisia voidessamme edelleen pelata, ja jatkamme innoissamme eteenpäin, Weber kommentoi ottelun jälkeisessä lehdistötilaisuudessa.
Runkosarjassa Weber löi tauluun pisteet 6+13=19 48 ottelussa. Viime ottelussa syntyneen maalin näet alta tai täältä.
Voita joulumatka Berliiniin kahdelle – arvo 1896€!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa joulumatkan Berliiniin kahdelle!
- Palkinto sisältää mm. neljä yötä hotellissa aamiaisineen, lennot Helsinki-Berliini-Helsinki sekä jouluaaton ja joulupäivän illalliset.
- Marc-André Fleury nähdään Pittsburgh Penguinsin tolppien välissä
- New York Rangers testaa maajoukkuepakkia
- Yli 700 NHL-ottelun veteraani siirtyy Eurooppaan – tässä uusi joukkue
- Lähde: Olympialaisiin valittu hyökkääjä kiinnostaa muita NHL-seuroja – suomalaislupaus osaksi kauppaa?
- NHL teki ison päätöksen raiskaussyytteissä olleiden pelaajien suhteen!
- Kausiennakko 2025-26: New York Islanders
- Yllätysdiili: Alexandar Georgiev löysi uuden NHL-seuran!
- Matias Maccellista yllättävä arvio – tässä mahdolliset tutkaparit Torontossa
- IL: Rasmus Ristolainen paljastaa vihdoin sitkeästi piinanneen vammansa – ”Leikattu kahdesti”
- Kausiennakko 2025-26: Anaheim Ducks
- Florida Panthers kiinnitti nopeajalkaisen hyökkääjän vapailta markkinoilta
- Toimittaja: Kirill Kaprizov hylkäsi historiallisen sopimustarjouksen!
- Aleksander Barkov omistajaksi yhdysvaltalaiseen urheiluseuraan
- Florida värväsi lisää uusia pelaajia – kahdelle miehelle testisopimukset
- Dallasille neljä uutta testipelaajaa – mukana lähes 400 NHL-ottelun hyökkääjä sekä Liiga-vahti
- IL: Rasmus Ristolainen paljastaa vihdoin sitkeästi piinanneen vammansa – ”Leikattu kahdesti”
- Jack Hughes myöntää: Haluaa supertähtiveljensä Devilsiin
- Yllätysdiili: Alexandar Georgiev löysi uuden NHL-seuran!
- Matias Maccellista yllättävä arvio – tässä mahdolliset tutkaparit Torontossa
- Kausiennakko 2025-26: Pittsburgh Penguins