Todd Bertuzzilla ikäviä muistoja NY Islandersista – treidipyyntö johti nöyryyttävään pallotteluun

Todd Bertuzzi on ryvennyt monenlaisissa kohuissa sikailujensa takia, mutta myös häntä on kohdeltu kaltoin. Harva NHL:ää seuraavista muistaa hänet New York Islanders -paidasta, mutta saarelaiset varasi isokokoisen laiturin numerolla 23 vuoden 1993 varaustilaisuudessa.
Long Island oli paikkana Bertuzzille mieluisa, mutta paperilla kohtuullisesta kokoonpanosta huolimatta Zigmund Palffyn, Bryan McCaben ja Bryan Bedardin tähdittämä joukkue ei voittanut otteluita. Kanadalaishyökkääjä halusi hakea tilanteeseen muutosta ja meni silloisen Islanders-GM Mike Milburyn puheille.
— Menin pyytämään treidiä, Bertuzzi kertoi Cam & Strick Podcastin haastattelussa. Mike sanoi että täydellistä, tiedän paikan sinulle mihin mennä.
Vähän ajan päästä tapaamisesta puhelin soi ja Milbury kertoi että siirto on tehty ja lento lähtee kahden tunnin päästä. Pian kävi ilmi, että kyseessä ei ollut treidi vaan siirto farmijoukkue Utah Grizzliesiin.
— Lensimme kolmen tunnin matkan kahden muun pelaajan kanssa Utahiin kun yhtäkkiä hotellin puhelin soi ja siellä oli Islanders. He soittivat, että minut on kutsuttu takaisin NHL:ään. En kerennyt yksiinkään harjoituksiin Grizzliesissä.
Bertuzzi lennätettiin New Jerseyyn, jonne päästyään hän istui pelin katsomossa. Ottelun jälkeen hän istui bussissa matkan Long Islandille, josta hänet lähetettiin saman tien takaisin Grizzliesiin.
— Kävin yksissä harjoituksissa pelaamassa, kunnes hän (Milbury) kutsui minut Philadelphiaan. Minut jätettiin taas kokoonpanon ulkopuolelle ja menimme bussilla Long Islandille. Siellä minulle sanottiin, että lähden seuraavana päivänä Utahiin.
Siellä Bertuzzi pelasi kymmenisen peliä, kutsuttiin ylös ja ennen pitkää hän sai treidinsä, joka oli yksi lukuisista Milburyn naurettavan huonoista kaupoista. Vancouver Canucks sai Bertuzzin, McCaben ja kolmannen kierroksen varausvuoron, jolla varattiin Jarkko Ruutu Islandersin saadessa Trevor Lindenin.
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- Suomalainen NHL-konkari sanoi ”ei kiitos” MM-kisoille
- Tässä Hart-palkinnon ehdokkaat!
- Detroit-tähti lyttäsi GM:n – nyt puhuu Steve Yzerman
- Patrik Laineen kausi NHL:ssä päättyi – toimittaja haukkui lyttyyn
- Patrik Laineesta tipahti surkea tieto
- Tässä ovat ehdokkaat arvostetun Ted Lindsay Awardin voittoon
- Taylor Hall allekirjoitti pitkän jatkosopimuksen Carolinan kanssa: ”Käänteentekevä pelaaja”
- Vancouver Canucks vaihtaa päävalmentajaa
- Patrik Laineesta tipahti yllätysuutinen!
- Floridan tähtipuolustajalle pelikieltoa – loukkaantuneesta Brandon Hagelista ikävä tieto
- Elias Petterssonista leviää karu väite – ruotsalaista vihataan NHL:ssä: ”Katastrofi”
- Patrik Laineesta tipahti yllätysuutinen!
- Mikko Rantanen riepotteli Coloradoa! Yhteispeli Roope Hintzin kanssa toimi kuin unelma
- Sebastian Aho laukoi Carolinan jatkoon – kirjoitti historiaa!
- Taylor Hall allekirjoitti pitkän jatkosopimuksen Carolinan kanssa: ”Käänteentekevä pelaaja”
- Urheilucast: Mikko Koivulta uusi aluevaltaus – siirtyy valmentajaksi
- Patrik Laineen kausi NHL:ssä päättyi – toimittaja haukkui lyttyyn
- Patrik Laineesta tipahti surkea tieto
- Floridan tähtipuolustajalle pelikieltoa – loukkaantuneesta Brandon Hagelista ikävä tieto
- Kuka heistä on NHL:n paras puolustaja? Tässä Norris-ehdokkaat