Venäjällä kuohuu: Artemi Panarinin väitetään pahoinpidelleen nuoren naisen – vetäytyy NY Rangersin toiminnasta
Kuva: Getty Images
New York Rangersin tähtihyökkääjä Artemi Panarin vetäytyy toistaiseksi joukkueen toiminnasta Venäjällä julkaistun artikkelin vuoksi.
KHL:ssä valmentava Andrei Nazarov väittää Sports-sivuston haastattelussa, että Panarin olisi lyönyt baarissa 18-vuotiasta nuorta naista vuonna 2011. Nazarovin mukaan tämä tapahtui samana päivänä, kun Vitjaz Tsehov (nyk. Podolsk) oli hävinnyt vierasottelun Riian Dinamolle.
Kamppailun jälkeen Panarin oli lähtenyt baarin, jossa pahoinpitely oli tapahtunut.
– Hyökkääjämme löi useita voimakkaita iskuja. Lyötyään tyttöä, hän kiiruhti huoneeseen, mutta poliisi saapui nopeasti, ja Panarin pidätettiin.
– Poliisiviranomaisten kanssa käytiin neuvotteluja. En osallistunut neuvotteluihin, mutta kuulin 40 000 euron käteisrahasta, jolla tapausta olisi jarruteltu, Nazarov väittää.
Nazarovin ulostulo voi hyvinkin liittyä siihen, että Panarin on arvostellut aiemmin julkisesti presidentti Vladimir Putinia, jonka suuri kannattaja Nazarov on. Viimeisimpänä Rangers-hyökkääjä on osoittanut myös tukevansa Aleksei Navalnyia ja vaativansa tämän vapauttamista.
Navalnyi tuomittiin aiemmin tässä kuussa kolmen ja puolen vuoden ehdottomaan vankeusrangaistukseen, joka kärsitään vankileirillä. Oppositiopoliitikko aikoo valittaa tuomiostaan.
LUE MYÖS: NY Rangers tukee kovien syytösten kohteena olevaa Artemi Panarinia: ”Tämä on selvästi uhkailutaktiikka”
LUE MYÖS:
👉 Vuoden kovin tarjous: 1€ = 60 ilmaiskierrosta ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Anze Kopitar ehdolla palkinnon saajaksi – NHL julkisti Lady Byng -finalistit
- Ville Heinolalta tylyä tekstiä Winnipeg Jetsistä – lataa IS:lle: ”Tämä päättyy nyt tähän”
- Kimmo Timonen haukkuu NHL-superlupauksen lyttyyn: ”Todella huono”
- Urheilucast: Patrik Laineella shokkiratkaisu pöydällä – Mikko Lehtonen: ”En yllättyisi”
- Philadelphia Flyersilta kova temppu – toisen pudotuspelikierroksen ensimmäinen ottelupari selvillä
- Oliver Kapasesta lohduton näky – Montreal-ikoni nousemassa kokoonpanoon
- Vezina-finalistit julki – kaksi ensikertalaista ehdolla NHL:n parhaaksi maalivahdiksi
- Sulaako Philadelphia Flyers? Päävalmentajalta tiukka viesti – näiltä miehiltä vaaditaan lisää
- Kolminkertaisen Stanley Cup -mestarin poika loistaa MM-kisoissa – varausarvio nousee kohisten!
- Kiekkokansa suree – rakastettu NHL-suuruus on kuollut
- Tämä mies teki Artturi Lehkosesta NHL-pelaajan – Ismo Lehkonen: ”Se oli käänteentekevää”
- Urheilucast: Patrik Laineella shokkiratkaisu pöydällä – Mikko Lehtonen: ”En yllättyisi”
- Himoittu KHL:n maalitykki rustasi NHL-sopimuksen
- Ehdokkaat NHL:n parhaan pelaajan palkinnon saajaksi julki – tässä finalistikolmikko
- Oliver Kapasesta lohduton näky – Montreal-ikoni nousemassa kokoonpanoon
- Leijonille taas uusi NHL-vahvistus MM-kisoihin!
- Roope Hintz: uusi päivitys terveydentilasta
- Kolminkertaisen Stanley Cup -mestarin poika loistaa MM-kisoissa – varausarvio nousee kohisten!
- Nyt jysähti yllätysuutinen: NHL-sensaatio vastasi MM-kisakutsuun ”ei kiitos”
- Philadelphia Flyersilta kova temppu – toisen pudotuspelikierroksen ensimmäinen ottelupari selvillä