New York Islanders sai keskiviikkona surullisen uutisen, kun seuran kärkipuolustaja Johnny Boychuk joutui lopettamaan uransa vakavan loukkaantumisen takia.

NBC Sportsin toimittajan Adam Gretzin arvion mukaan Islanders voi olla pakotettu hankimaan Boychukin tilalle osaava puolustaja.

Islandersille avautui Boychukin päätöksen myötä kuusi miljoonaa dollaria tilaa palkkakattoon, jossa ennestään oli tilaa 3,9 miljoonan dollarin verran.

Tästä palkkakattoon aukeavasta 9,9 miljoonasta dollarista iso osa menee varmasti tähtisentteri Mathew Barzalin jatkosopimukseen. Gretz uskoo, että Islanders saattaisi hyödyntää Barzalin jatkosopimuksen jälkeen yli jäävät rahat uuden puolustajan hommaamiseen.

– Islanders pakotettiin jo aikaisemmin kauppaamaan puolustaja Devon Toews Colorado Avalancheen. Nyt, kun he ovat menettäneet kaksi puolustajaa, niin ehkä uuden hankkiminen on seuran seuraava prioriteetti, Gretz kirjoittaa.

Gretzin mukaan potentiaalisia vahvistuksia Islandersin alakertaan voisi olla vapailla markkinoilla olevat: Zdeno Chara, Sami Vatanen, Ben Hutton ja Slater Koekkoek.

29-vuotias Vatanen pelasi viime kaudella New Jersey Devilsin sekä Carolina Hurricanesin riveissä. Jyväskyläläinen tahkosi runkosarjassa 47 ottelua pistein 5+18=23. Pudotuspeleissä hän kirjasi Hurricanesin mukana seitsemään otteluun tehot 0+3.