Rangers-tähti Artemi Panarilta kärkevä kannanotto NHL:n tulojärjestelmästä – ”Aika korjata tämä”

New York Rangersin venäläistähti Artemi Panarin julkaisi sosiaalisessa mediassa kirjoituksen, jossa hän arvosteli NHL:n escrow-järjestelmää ja liigan tulonjakoa.
Vaikka NHL-pelaajayhdistys on viimeisimpien tietojen mukaan jo lähellä yhteisymmärrystä liigan kanssa uudesta työehtosopimuksesta, vaikuttaa pinnan alla kytevän yhä tyytymättömyyttä sarjan tulonjakoon.
Liigan kuuluisimpiin hyökkääjänimiin kuuluva Panarin otti asiaan viikonlopun alla kantaa somepäivityksessä, jossa riepoteltiin omistajien oikeuksia NHL:n tuottamiin tuloihin.
Paljon keskusteluja puolesta ja vastaan herättänyt escrow-järjestelmä takaa sen, että pelaajat ja seurojen omistajat saavat kummatkin 50 prosenttia liigan ”kiekkoon liittyvistä tuloista”.
Pudotuspelien jälkeen kummatkin osapuolet istuvat saman pöydän ääreen laskemaan kuinka paljon liiga teki rahaa kauden mittaan. Kyseisen summan avulla arvioidaan, mitä vastaava lukema olisi seuraavalla kaudella. Palkkakatto päätetään tämän numeron perusteella.
Osa jokaisen pelaajan palkasta pidätetään siihen asti, että rahat saadaan laskettua yhteen kauden päätteeksi. Usein tämä osuus on noin 15 prosentin luokkaa. Jos liiga ylittää tuloarvionsa reilusti saavat pelaajat pitää rahansa. Jos kausi jäi taloudellisesti pettymykseksi ottavat seurojen omistajat pelaajien rahoista siihen saakka, että tulonjako on tasan 50 prosenttia.
Systeemi ei ole Panarinin eikä aiempien puheiden perusteella kovinkaan monen muunkaan pelaajan mieleen. Venäläinen valitti nykyisessä järjestelmässä kaiken riskin ja paineen tulonjaon tasapuolisuudesta kaatuvan pelaajien niskaan.
– On aika korjata escrow. Pelaajat ovat suojelleet omistajia sen kautta koko tämän pandemiakriisin ajan huolimatta siitä, että omistajien osuudet kasvavat koko ajan eksponentiaalisesti. Me pelaajat emme voi saapua harjoitusleireille ilman sopimusta tästä. Olemme tässä yhdessä, Rangers-stara julisti.
Lue Panarinin kirjoitus kokonaisuudessaan alta.
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- Suomalainen NHL-konkari sanoi ”ei kiitos” MM-kisoille
- Tässä Hart-palkinnon ehdokkaat!
- Detroit-tähti lyttäsi GM:n – nyt puhuu Steve Yzerman
- Patrik Laineen kausi NHL:ssä päättyi – toimittaja haukkui lyttyyn
- Patrik Laineesta tipahti surkea tieto
- Tässä ovat ehdokkaat arvostetun Ted Lindsay Awardin voittoon
- Taylor Hall allekirjoitti pitkän jatkosopimuksen Carolinan kanssa: ”Käänteentekevä pelaaja”
- Vancouver Canucks vaihtaa päävalmentajaa
- Patrik Laineesta tipahti yllätysuutinen!
- Floridan tähtipuolustajalle pelikieltoa – loukkaantuneesta Brandon Hagelista ikävä tieto
- Elias Petterssonista leviää karu väite – ruotsalaista vihataan NHL:ssä: ”Katastrofi”
- Mikko Rantanen riepotteli Coloradoa! Yhteispeli Roope Hintzin kanssa toimi kuin unelma
- Patrik Laineesta tipahti yllätysuutinen!
- Taylor Hall allekirjoitti pitkän jatkosopimuksen Carolinan kanssa: ”Käänteentekevä pelaaja”
- Sebastian Aho laukoi Carolinan jatkoon – kirjoitti historiaa!
- Urheilucast: Mikko Koivulta uusi aluevaltaus – siirtyy valmentajaksi
- Patrik Laineesta tipahti surkea tieto
- Floridan tähtipuolustajalle pelikieltoa – loukkaantuneesta Brandon Hagelista ikävä tieto
- Patrik Laineen kausi NHL:ssä päättyi – toimittaja haukkui lyttyyn
- Kuka heistä on NHL:n paras puolustaja? Tässä Norris-ehdokkaat