NHLSuomi.com tarjoaa jälleen tuoretta visaa jääkiekon puutteesta kärsiville lukijoillemme.

Legendaarinen Mario Lemieux aiheutti valtavan kohun omassa varaustilaisuudessaan tasan 36 vuotta sitten (lue lisää). Tässä visassa haemme toisen vastaavanlaisen kohun aloittanutta pelaajaa.

Kuka NHL-kiekkoilija aiheutti yhden kaikkien aikojen kiekkomaailman kohuista?

Vihje 1.

Tämä kanadalainen pelasi koko uransa kyseenalaisessa maineessa. Uran päätyttyä hänestä on riittänyt lisää mielenkiintoisia tarinoita. Entinen NHL-tuomari Paul Stewart muisteli sentteriä Huffington Postin kolumnissaan viitisen vuotta sitten.

Pelin aloittaminen viivästyi, ja Stewart seisoskeli pelaajien kanssa aloitusympyrässä. Hän jutteli muun muassa Mark Recchin kanssa, kunnes kysyi vuorostaan herra X:ltä: ”Moi. Mitä kuuluu? Miten isäsi voi?”

Pelaaja vastasi: ”Haista vittu. Pudota vain se vitun kiekko.”

Aloituksen jälkeen Stewart vihelsi kanadalaissentterille jäähyn korkeasta mailasta. Myöhemmin erotuomari keräsi nimmareita pelipaitoihin hyväntekeväisyyttä varten kuten teki muillakin paikkakunnilla, mutta kuultuaan kelle paidat oli tulossa, sentteri repi paidat palasiksi.

Vihje 2.

Aiheuttamansa kohun seurauksena tämä ykkösvaraus ei pelannut heti syksyllä NHL:ssä. Sen sijaan hän kiekkoili OHL:ssä ja iski 13 otteluun tehot 9+22=31. Hän edusti myös Kanadaa olympialaisissa ja nakutti kahdeksassa olympiaottelussa tehot 5+6=11.

Vihje 3.

Kyseinen kanadalaishyökkääjä tunnettiin fyysisestä pelistään. Romuluinen pelitapa toi mukanaan kuitenkin kovan hinnan. Kanadalaissentteri kärsi vakavista loukkaantumisista läpi uransa.

Peliuran jälkeen nimikirjaimet E. L. omaava kiekkotaituri onkin uhrannut paljon aikaansa aivotärähdyksiä ehkäisevään työhön.

Näet oikean vastauksen klikkaamalla artikkelin lopusta seuraavaa sivua (2):

Oikea vastaus: Eric Lindros

Oikea vastaus oli tietenkin Eric Lindros. Hän aiheutti vuonna 1991 valtavan kohun, kun hänkieltäytyi pelaamaan Quebec Nordiquesissa jo ennen varaustilaisuutta. Quebecilla oli hallussaan ykkösvaraus.

Kuva: Getty Images

Quebecin GM varasi hänet tästä huolimatta ja ilmoitti, että ainoa tapa pelata NHL:ssä Lindrosille olisi pukea Quebecin paita päälleen. Tähän kohulupaus ei suostunut, vaan valitsi mieluummin OHL:n.

Quebecin johtomiehet joutuivat syömään sanansa pikavauhtia. Lindros kaupattiin seuraavan vuoden varaustilaisuudessa Philadelphia Flyersiin. Vaihdossa toiseen suuntaan matkasivat Peter Forsberg, Ron Hextall, Mike Ricci, Steve Duchesne, Kerry Huffman, kaksi 1. kierroksen varausvuoroa ja 15 miljoonaa dollaria.

Syitä Lindrosin Quebec-vastaisuudelle on arvuuteltu vuosikausia. Vuonna 2016 tähän saatiin viimein lopullinen vastaus, kun seuran aikoinaan omistanut Marcel Aubuts pyöri otsikoissa seksuaalisen ahdistelun vuoksi.

– Se, millainen ihminen hän oli, tuli lopulta esille, Lindros kommentoi.

– En ole selittänyt sitä ilmeisesti tarpeeksi hyvin: en halunnut pelata seuran omistajalle.

a<sfzdegrhtyjukiloköadswerfty

awsretdyfu6i8o9p