Jarkko Ruutu muistelee: Stanley Cup -voitto jäi pienestä kiinni – ”Mulla oli kahden vuoden lappu pöydällä”
Kuva: Getty Images
Takavuosien suomalainen NHL-agitaattori Jarkko Ruutu vieraili komeasta vieraskattauksestaan viime aikoina tutuksi tulleen Kimanttia-podcastin tuoreimmassa jaksossa.
Pittsburgh Penguinsin paidassa Stanley Cupin finaaleja keväällä 2008 häviämässä ollut ex-hyökkääjä vaihtoi seuraavaksi kaudeksi Ottawa Senatorsin riveihin. Penguins kuittasi kyseisen kauden päätteeksi revanssin Detroit Red Wingsistä napaten Stanley Cupin. Ruutun jatko seurassa tuolle kaudelle oli lähellä.
– Olisin voinut jatkaa. Ratkaisu oli tosi vaikea. Mulla oli parin vuoden lappu pöydällä. Suurin syy oli varmaan se, että olin vähän epävarma siitä mitä oli tapahtunut. Oli vähän vaikeuksia koutsin kanssa ja toisaalta muista seuroista painettiin aika kovaa päälle. Moni muukin lähti siitä joukkueesta, Ruutu muistelee sittemmin mestaruuskaudella potkut saaneen päävalmentaja Michel Therienin vaikutusta ratkaisuun.
– Mun mielestä se 2008 jengi oli pelaajalaadultaan parempi joukkue. Toisaalta johtavat pelaajat oli vuoden vanhempia ja kokeneempia, siinä se ero tuli, Ruutu vertaili Penguinsin kahden peräkkäisen kauden rostereita.
Voit kuunnella Ruutun vierailun kokonaisuudessaan täältä.
LUE MYÖS:
- Neljä vuotta putkeen ensimmäisellä pudotuspelikierroksella ulos – onko Tampa Bayn vanhuksista enää mestaruusjahtiin?
- Leevi Meriläistä hehkutetaan: ”Merkittävä asia”
- Suomen NHL-superlupaus siirtyi Pohjois-Amerikkaan – kaupattiin yhden ottelun jälkeen
- NHL:ssä pyöräytettiin treidi – Ottawa hankki Leevi Meriläisen tilalle uuden maalivahdin
- Minnesota tavoittelee pitkää pudotuspelikevättä – mikä on Quinn Hughesin tulevaisuus?
- Leevi Meriläinen napattiin siirtolistalta – tässä uusi seura
- Nuoren tähtisikermän oppirahat maksettu – onko Montreal jo valmis Stanley Cup -finaaleihin?
- Carolina Hurricanes kiinnitti mestarivahtinsa – pöytään rahakas jatkosopimus
- Jarmo Kekäläinen vahvisti pakistoaan – haaviin taiturimainen veteraanipuolustaja
- Tappara-kaksikko NHL:stä uusiin osoitteisiin
- Friedman: Connor Hellebuyckin jättitreidi vireillä – ”En tiedä, kumpi teki aloitteen”
- Tappara-kaksikko NHL:stä uusiin osoitteisiin
- NHL-faneille ilouutinen – nämä huippuottelut näkyvät ilmaiseksi tv:ssä
- Jarmo Kekäläinen vahvisti pakistoaan – haaviin taiturimainen veteraanipuolustaja
- NHL:ssä pyöräytettiin treidi – Ottawa hankki Leevi Meriläisen tilalle uuden maalivahdin
- Leevi Meriläinen napattiin siirtolistalta – tässä uusi seura
- Quinn Hughesin tulevaisuudesta kova väite – Antti Mäkinen: ”En usko enää hetkeäkään”
- Carolina Hurricanes kiinnitti mestarivahtinsa – pöytään rahakas jatkosopimus
- Mikä joukkue on NHL:n mestarisuosikki? Näin vastaa Teemu Selänne
- Chicago Blackhawks kiinnitti ykkösvarauksensa – yli 20 miljoonan dollarin jatkosopimus