Kotiin paluusta haaveilevasta Joonas Odenista uuden NHL-joukkueen ensimmäinen suomalaispelaaja? ”Olisi sairaan makeeta pelata siellä”
Kuva: Juha Tamminen
Liigajoukkue KooKoossa uraansa tekevä nuori lupaus Joonas Oden pelasi itsensä suomalaisen kiekkoväen sydämiin vuodenvaihteessa Tsekissä järjestetyissä alle 20-vuotiaiden MM-kisoissa. Pelaaja upotti Yhdysvallat puolivälierässä 1-0-voittomaalillaan.
Vaikka suomea huonosti puhuva Oden edusti sinivalkoisia MM-jäillä, on pelaaja syntynyt rapakon takana. Hänen kotipaikkansa on Washingtonin Benton City. Odenin äiti on suomalainen Minna Hakala-Oden ja isä yhdysvaltalainen.
– Muistan Spokane-laakson, jossa elimme. Se oli nätti, KooKoon lupaava hyökkääjä muistelee NHL.comin mukaan.
Noilla mailla alkoi pelaajan jääkiekkoura. Lopulta tie vei Suomeen aluksi raskaalta tuntuneen vanhempien avioeron takia.
– Kadullamme naapurimme pelasivat katulätkää. Siellä oli pari lasta, jotka pelasivat lätkää ja he sanoivat, että minun tulisi veljeni kanssa pelata myös. Ja niin me aloimme pelaamaan.
Sinne Oden haaveilee palaavansa joskus NHL:n takia.
– Olin ikään kuin ”jee, olen syntynyt siellä”, Oden kertoo kuullessaan aikoinaan Seattlen liittymisestä NHL:ään.
Se aloittaa taalajäillä reilun puolentoista vuoden päästä syksyllä 2021.
– Olisi sairaan makeeta pelata siellä. Olla takaisin Seattlessa, takaisin Washingtonissa.
– Ihan rehellisesti sanottuna emme veljeni kanssa todellakaan pitäneen siitä ja halusimmekin palata Washingtoniin.Odenin tie vei lapsena Suomeen, kun tämän vanhemmat erosivat. Laiturin kasvattajaseura on Haukiputaan Ahmat. – Ensin pojat ajattelivat, että olimme ikään kuin lomalla, joten se oli hauskaa. Mutta kun todellisuus iski siitä, että heidän pitäisi mennä kouluun ja olla siellä ikuisesti, alkoi se olemaan pojille raskasta, Hakala-Oden muistelee. Joonas Odenin mukaan sopeutuminen Spokanesta 19 000 asukkaan Haukiputaalle oli jokseenkin haastavaa. – Ihan rehellisesti sanottuna emme veljeni kanssa todellakaan pitäneen siitä ja halusimmekin palata Washingtoniin, kertoo hyökkääjä, joka ymmärtää suomea paremmin kuin puhuu sitä. – Käsittelimme asioita, ja loppujen lopuksi rakastuimme Haukiputaaseen.
– Käsittelimme asioita, ja loppujen lopuksi rakastuimme Haukiputaaseen.Muuton takia äiti piti pojat kiekon parissa hinnalla millä hyvänsä, kun muutto oli raskas heille. Muutto Suomeen oli maallemme taatusti iloinen asia. Vain tulevaisuus kertoo sen, minkälaisia timantteja Joonas ja vuotta nuoremmasta Markus Odenista tulee. – He menettivät ystävänsä, kotimaansa, kielensä, isänsä, kaiken. Mutta jääkiekko jäi. Rakastan sitä ja näen heidän silmissään intohimon heidän pelatessa. Näen, että he saavat ystäviä tästä. Jääkiekkoyhteisö on kuin iso perhe, joten se on minullekin tärkeää, äiti järkeilee. Oden on pelannut tällä kaudella Liigassa 26 ottelua pistein 2+4=6.
LUE MYÖS:
👉 Vuoden kovin tarjous: 1€ = 60 ilmaiskierrosta ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Antti Pennanen: tällöin Mikael Granlund saapuu MM-kisoihin
- The Athletic: Minnesota Wild oli lähellä hankkia NHL-supertähden – tällainen oli vastike
- Urheilucast: Teuvo Teräväisen MM-unelma mureni – Chicago Blackhawks tuli väliin
- Lähde: Tässä Juuso Välimäen uusi seura!
- Konsta Helenius jatkoi huippuvirettään – seiskapeli kutsuu NHL:ssä!
- Ruotsille surkeita uutisia – useat NHL-miehet kieltäytyivät MM-kisakutsusta
- Antti Pennaselta karu paljastus loukkaantuneesta Teuvo Teräväisestä
- Leijonille hurja vahvistus NHL:stä!
- Aleksander Barkov osoitti taas tyylikkyytensä – upea ele tuomarille MM-kisoissa
- Leijonille raju takaisku – NHL-tähti sivuun MM-kisoista!
- NHL-järkäle tulistui Jesse Puljujärvelle: ”Nauroin, että no katotaan”
- Aleksander Barkov hehkuttaa uutta Leijonat-ketjukaveriaan: ”Tykkäsin paljon siitä, miten hän pelaa”
- Suuri suru: Stanley Cup -mestaripuolustaja on kuollut
- MM-kisat: Leijonille vapautui jättivahvistus NHL:stä!
- Aleksander Barkovilta upea teko MM-kisoissa – pelasti pojan karusta tilanteesta
- Kanada päätyi kovaan ratkaisuun Sidney Crosbyn kanssa – tätä ei ole nähty 16 vuoteen
- Antti Pennaselta karu paljastus loukkaantuneesta Teuvo Teräväisestä
- USA:n supertähdestä iso tieto – ei pelaa Leijonia vastaan MM-kisoissa
- Aleksander Barkov osoitti taas tyylikkyytensä – upea ele tuomarille MM-kisoissa
- Nikolas Matinpalo koki jotain aivan uutta MM-kisoissa: ”Siltä varmaan näyttikin”