NHL:n työehtosopimukseen kirjattu joulurauha siirtomarkkinoiden osalta umpeutuu 27. joulukuuta, minkä jälkeen odotettavissa lieneekin pelaajasiirtoja seurojen saadessa taas kaupitella vapaasti pelaajiaan reilun viikon tauon jälkeen.

Kasasimme listan viidestä siirtouhan alla olevasta nimimiehestä, joiden osoite saattaa hyvinkin vaihtua vuodenvaihteen tietämillä.

Alex Galchenyuk, Pittsburgh Penguins

Laitahyökkääjä ei ole löytänyt omaa paikkaansa uudessa seurassaan. Phil Kessel -kaupassa Arizonasta tullut hyökkääjä on edelleen potentiaalinen 30 maalin mies – tosin vain oikeassa roolissa.

Zach Bogosian, Buffalo Sabres

Siirtopyynnön taannoin jättänyt Sabresin konkaripakki lienee todennäköisin vaihtonappula runsaudenpulasta pakistossaan kärsivän seuran hakiessa vahvistusta hyökkäykseensä.

Andreas Athanasiou, Detroit Red Wings

Viime kaudella 30 maalia ja 54 pinnaa takonut hyökkääjä on noussut tällä kaudella otsikoihin tehojen sijaan karmean plusmiinus-lukemansa myötä. 34 pelissä lukeman -36 kerännyt 25-vuotias on yksi sarjan pohjilla rypevän Red Wingsin parhaita myyntivaltteja.

Erik Gustafsson, Chicago Blackhawks

Viimeistä sopimuskauttaan pelaava ruotsalaispuolustaja takoi viime kaudella 60 tehopistettä. Tällä kaudella meno on hyytynyt miehen kerättyä 34 pelissä vain 13 tehopinnaa. Saattaisi olla arvokas vuokrapelaaja jonkin mestaruutta tavoittelevan seuran takalinjolle.

Miles Wood, New Jersey Devils

2,75 miljoonaa taalaa kaudessa tienaavan hyökkääjän on kerrottu joutuneen seuransa myyntilistalle. Aiemmin jo Taylor Hallista luopunut Devils on heittänyt jo hanskat tiskiin tämän kauden osalta, minkä vuoksi kovaotteinen hyökkääjä saattaa hyvinkin olla lähtökuopissa.