Buffalon Rasmus Ristolainen aikoo korjata pahimman heikkoutensa – ”Kaikki tietävät sen”

Buffalo Sabresin kärkipuolustajiin lukeutuvaa Rasmus Ristolaista on syytetty koko miehen NHL-uran ajan heikosta oman pään puolustuspelaamisesta.
Kovia tehopistelukemia hyökkäyssuuntaan kaudesta toiseen takova suomalainen merkkautti viime kaudella koko NHL:n karuimman plusmiinus-lukeman tilaston painuttua 41 maalin verran pakkasen puolelle. Turkulainen myöntääkin suurimpien puutteidensa olevan juuri oman pään pelaamisessa.
– Me kaikki tiedämme, että minun on työstettävä ennen kaikkea puolustuspään pelaamistani. Se ei ole vahvuuteni, joten aion tehdä siitä sellaisen, Ristolainen ilmoitti saavuttuaan ensimmäistä kertaa Buffaloon median tentattavaksi.
Jo seitsemänteen NHL-kauteensa valmistautuva 24-vuotias Ristolainen hakee edelleen ensimmäistä pudotuspelipaikkaansa Buffalon kanssa. Ainakin seuran kesähankinnat lupailevat Sabresin pitkäaikaisen luottopuolustajan mukaan hyvää tulevaa kautta ajatellen.
– Mielestäni joukkue on nyt viime kautta vahvempi. Jo viime kaudella asiat klikkasivat muutaman kuukauden ajan, jolloin olimme koko sarjan kärjessä. Se antaa paljon uskoa tulevaan, Ristolainen muistelee Sabresin alkutalven 10 ottelun voittoputkea.
Miestä jo alkuvuodesta asti sitkeästi ympäröineet siirtohuhut Ristolainen kuitaa lyhyesti.
– En halua arvailla, joten eletään hetkessä ja päivä kerrallaan. Olen ollut täällä kuusi vuotta ja tiedän miten bisnes toimii. Et koskaan tiedä, missä olet ensi viikolla tai ensi kuussa. Olen täällä tänään ja arvatenkin myös huomenna, joten on aika aloittaa työnteko, puolustaja toteaa.
Voita joulumatka Berliiniin kahdelle – arvo 1896€!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa joulumatkan Berliiniin kahdelle!
- Palkinto sisältää mm. neljä yötä hotellissa aamiaisineen, lennot Helsinki-Berliini-Helsinki sekä jouluaaton ja joulupäivän illalliset.
- Connor McDavidilta iso paljastus tulevaisuudestaan!
- Kapteenilta iso paljastus: Flames-tähti kaupataan
- Paljastus Mitch Marnerin kytköksistä Anaheim Ducksiin: ”Kiinnostusta oli”
- Winnipeg-tähti kävi lonkkaleikkauksessa – nyt tipahti yllättävä uutinen
- Patrick Kane tavoittelee kruunua huimalle uralleen: ”Yksi asia joka puuttuu”
- Pudotuspeleissä loukkaantunut Roope Hintz kertoi loistouutisia tilanteestaan
- IS: Mikko Rantaselle jättisakot!
- Ismo Lehkoselta täystyrmäys superlupauksen tuoreelle jättisopimukselle: ”Vihkoon meni”
- Suomen kirkkain NHL-toivo jättää Liiga-seuran – tässä uusi osoite!
- Henrik Lundqvist löysi töitä!
- Ismo Lehkoselta täystyrmäys superlupauksen tuoreelle jättisopimukselle: ”Vihkoon meni”
- Suomalaiskiekkoilijan nimelle naureskellaan Pohjois-Amerikassa: ”Älä viitsi”
- Jesse Puljujärvelle taas nimekäs seurakaveri: Haaviin Tampa Bayn Stanley Cup -mestari
- Colorado Avalanchessa hurjia tehoja takonut puolustaja: ura päättyy
- Suomen kirkkain NHL-toivo jättää Liiga-seuran – tässä uusi osoite!
- MTV: Suomalaisvalmentaja lähellä työpaikkaa NHL:ssä
- IS: Mikko Rantaselle jättisakot!
- Asiantuntijaraati listasi NHL:n parhaat 2000-luvulla syntyneet pelaajat – ei yhtään suomalaista
- Stanley Cup -mestarihyökkääjä siirtyy Eurooppaan – tässä uusi joukkue
- Henrik Lundqvist löysi töitä!