NHL:n siirtotakaraja lähenee – tässäkö 10 todennäköisintä lähtijää?

© Kuva: Getty Images

NHL:n siirtotakaraja kolkuttelee jo oven takana, sillä joukkueilla on enää alle kaksi viikkoa aikaa vahvistaa kokoonpanojaan loppukautta ajatellen tai vaihtoehtoisesti rakentaa jo tulevaisuuttaan myymällä nykyisiä pelaajiaan toisaalle.

Sporting News nosti esille tämän hetken kymmenen sen mielestä todennäköisintä siirtotakarajalla seuraa vaihtavaa pelaajaa. Katso listaus alta.

10. Sergei Bobrovski, mv, Columbus Blue Jackets

Kaksinkertainen Vezina-voittaja on pelannut totuttua vaisumman kauden, johon osasyyllinen lienee miehen tyytymättömyys oloonsa Columbuksessa. Vaikka monet joukkueet odottanevatkin venäläismaalivahdin päätymistä kesän vapaille markkinoille, saattaa joku joukkue olla kiinnostunut hankkimaan miehestä itselleen luotettavan vuokravahdin kevään pudotuspeleihin – sopivaan hintaan.

9. Cody Ceci, p, Ottawa Senators

25-vuotias hyvin liikkuva puolustaja saattaisi hyvinkin olla ainakin Edmonton Oilersin, Tampa Bay Lightningin sekä Vancouver Canucksin kiikarissa. Tulevana kesänä RFA-statuksen (rajoitettu vapaa agentti) saava rightin puolustaja saattaakin olla siirtotakarajan yllätyssiirtyjä.

8. Artemi Panarin, lh, Columbus Blue Jackets

Panarin on toisaalta ratkaiseva palanen Blue Jacketsin kevään pudotuspelijahdissa, toisaalta sopivan kova tarjous miehestä saattaa hyvinkin kääntää GM Jarmo Kekäläisen pään. Venäläisen halu kokeilla vapaita markkinoita sopimuksen umpeutuessa tulevana kesänä karsii kuitenkin useat kauppakumppanit markkinoilta.

7. Micheal Ferland, lh, Carolina Hurricanes

Carolina jahtaa edelleen tosissaan pudotuspelipaikkaa, minkä vuoksi seuran kiinnostus 26-vuotiaan laitahyökkääjän kauppaamiseen on viime aikoina hieman laantunut. Ainakin miehen viime kesänä Carolinaan kaupannut Calgary Flames on tiettävästi kiinnostunut miehen palveluksista. Mukana spekulaatioissa on pyörinyt myös mm. Toronto Maple Leafs.

6. Gustav Nyquist, lh, Detroit Red Wings

Jälleenrakennustaan virittelevä Red Wings haluaa eroon kaikista vanhemmista pelaajistaan, joihin myös 29-vuotias ruotsalaislaituri nykyään kuuluu. Kuudetta kertaa peräkkäin 40 tehopisteen rajan runkosarjassa jo rikkonut hyökkääjä toisi siirtyessään seuralle mukavasti pelimerkkejä tulevaisuuden varaustilaisuuksia ajatellen.

5. Kevin Hayes, kh, New York Rangers

196-senttinen sentteri on matkalla kohti uransa ennätyskautta pisteiden valossa (46 peliä, 13+25=38). Miehen nykyinen sopimus (5,1 miljoonaa dollaria) päättyy tähän kauteen. Olisiko isokokoisella hyökkääjällä käyttöä vaikkapa Winnipeg Jetsin tai Colorado Avalanchen keskikaistalla?

4. Dougie Hamilton, p, Carolina Hurricanes

Carolinalla on leveyttä alakerrassaan, sen sijaan kokoonpano huutaa varmoja maalintekijöitä. 25-vuotias Hamilton lienee puolustajista järkevin kaupan kohde, mikäli pudotuspelipaikasta taisteleva Canes hakee vielä muutoksia loppukauden kokoonpanoonsa.

3. Mats Zuccarello, lh, New York Rangers

32-vuotias nopea laitahyökkääjä on rikkonut urallaan 50 tehopisteen rajan neljästi. Norjalaisen viimeinen sopimuskausi sekä seuran halu uudelleenrakennukseen saattavat houkutella sitä kauppaamaan pitkäaikaisen luottohyökkääjänsä toisaalle vielä ennen siirtotakarajaa.

2. Wayne Simmonds, lh, Philadelphia Flyers

30-vuotias voimahyökkääjä ei ole enää samanlainen pelote kuin ennen lonkkavammaansa. Silti miehen fyysinen kahden suunnan pelaaminen saattaisi houkutella pudotuspeleihin santapaperia hakevia joukkueita, kun Coloradoa, Bostonia tai Calgaryä.

1. Matt Duchene, kh, Ottawa Senators

Ottawan omistaja Eugene Melnyk on tiettävästi valmis maksamaan viimeistä sopimuskauttaan pelaavalle tähtisentterille maksimissaan kahdeksan miljoonaa taalaa kaudessa. Duchenen leiri taas hakee noin 10 miljoonan dollarin pahvia, joten Senatorsin ainoaksi keinoksi näyttääkin jäävän miehen kauppaaminen ennen siirtotakarajaa. Tämän hetken kenties todennäköisin lähtijä. Winnipeg Jets vaikuttaisi tällä hetkellä potentiaalisimmalta ottajalta 28-vuotiaalle pistenikkarille.