Karu arvio: Kohutun NHL-maalitykin kauppa lytättiin pystyyn – ”Totaalinen ryöstö”
Kuva: Getty Images
Ottawa Senators kauppasi tiistaina hyökkääjä Mike Hoffmanin, puolustaja Cody Donaghyn ja viidennen kierroksen varausvuoron (2020) San Jose Sharksiin, kun taas toiseen suuntaan matkasivat hyökkääjä Mikkel Bödker, puolustaja Julius Bergman ja kuudennen kierroksen varausvuoro (2020).
Vaihtokauppa ei tullut mitenkään suurena yllätyksenä, koska Hoffmanin nimi on pyörinyt jo pitkään siirtohuhuissa.
Hoffman on ollut viime aikoina kiusallisen kohun uhrina, kun hänen vaimonsa väitetään haukkuneen rajusti Senators-tähti Erik Karlssonin vaimoa ja heidän menehtynyttä lastaan. Tämä erikoinen episodi vaikutti varmasti Hoffmanin kauppaamiseen.
Hoffmanin siirtoarvo koki kohun takia suuren tiputuksen, koska Senators sai vastikkeena pääpalasena ”vain” Bödkerin, joka summasi päättyneellä kaudella 37 tehopistettä. 28-vuotiaalle tanskalaiselle maksetaan vielä kaiken lisäksi kovaa neljän miljoonan dollarin vuosipalkkaa.
The Athletic -lehden San Jose Sharksia seuraava toimittaja Kevin Kurz pitää hyvin selvänä kumpi seura voitti vaihtokaupan.
– Kun mietit kuinka vähän Sharksin GM Doug Wilson antoi Evander Kanesta ja Mike Hoffmanista – se on huomionarvoista. Hoffmanilla on kaukalon ulkopuolella ongelmia, mutta tämä vaihtokauppa vaikuttaa totaaliselta ryöstöltä, Kurz sanoi Twitterissä.
Toimittaja nosti myös esille merkittävän pointin esille liittyen vaihtokauppaan – Sharksilla on nimittäin siltikin varaa sopimuksensa New York Islandersin kanssa päättävään supertähteen John Tavaresiin, jota on huhuttu paljon kalifornialaisseuraan.
– Kyllä, Sharksilla pitäisi silti olla vielä tilaa palkkakatossa Tavaresille, Kurz mainitsi.
LUE MYÖS:
1€ = 10€ arvosta ilmaiskierroksia ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta Tuohi 1000 -peliin (arvo 0,20€ per kierros)!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Ottawa pamautti NHL:ssä jättikaupan Tkachuk-ratkaisun jälkeen – suomalainen mukana!
- Jarmo Kekäläinen jysäytti NHL:ssä jättikaupan – asiantuntija tyrmistyi: “Aivan käsittämätön hinta”
- Nyt se tuli julki – Edmonton Oilers teki kohuhankinnan!
- Sisäpiirilähteet: Kaapo Kakon ympärillä käynnistyi odottamaton siirtokuvio – ratkaisu voi tulla pian
- Tässä ovat NHL:n kesän vapaiden markkinoiden kuumimmat nimet
- Paljastus Dylan Larkinista: Tähän seuraan tähtisentteri haluaa
- Edmonton Oilers -järkäleelle viiden vuoden jatkosopimus
- Jättipommi – Pekka Rinne valittiin Hockey Hall of Fameen: ”Melkoinen yllätys”
- ESPN: Erik Haulan hintalappu paljastui – teki yhden asian selväksi
- Nyt tuli lisää lunta tupaan – toinenkaan NHL-supertähti ei lämpeä Ottawan projektille
- Toimittaja: Kasperi Kapanen vaihtamassa joukkuetta NHL:ssä!
- Yksi vaihtoehto vähemmän vapaille markkinoille – Edmonton teki 20 miljoonan diilin NHL:ssä
- Näkökulma: Brady Tkachuk -kaupan voittajasta ei ole epäselvyyttä
- ESPN: Erik Haulan hintalappu paljastui – teki yhden asian selväksi
- Yksi päivä käynnisti jättimäisen supertähtien muuttoliikkeen NHL:ssä
- Näihin neljään seuraan Brady Tkachuk oli valmis siirtymään
- Paljastus Dylan Larkinista: Tähän seuraan tähtisentteri haluaa
- Nyt tuli lisää lunta tupaan – toinenkaan NHL-supertähti ei lämpeä Ottawan projektille
- Sisäpiirilähteet: Kaapo Kakon ympärillä käynnistyi odottamaton siirtokuvio – ratkaisu voi tulla pian
- Jarmo Kekäläinen iski tähdelleen hurjan sopimustarjouksen – lähes 50 miljoonaa dollaria!