Kommentti: Antti Niemen NHL-uralle viimeinen kuolemanisku?
Kuva: Getty Images
Suomalaisvahti Antti Niemen kausi on ollut todellista vuoristorataa.
Niemi aloitti kautensa Pittsburgh Penguinsissa, jossa hän kerkesi pelata kolme ottelua katastrofaalisella torjuntaprosentilla 79,7. Penguinsin johto päätti ”vetää vivusta” jo lokakuussa ja lähettää 34-vuotiaan suomalaisen siirtolistalle.
Moni odotti jo silloin, että Niemen NHL-ura voisi olla lopullisesti ohi, mutta toisin kävi, kun Florida Panthers nappasi kokeneen Stanley Cup -voittajan riveihinsä. Niemi pelasi Floridan lämmössä kaksi ottelua vaisulla torjuntaprosentilla 87,2 ja suomalaista odotti nopean visiitin jälkeen matka taas siirtolistalle.
AHL-komennusta pidettiin silloin todennäköisenä, mutta Montreal Canadiensin kakkosvahdin Al Montoyan loukkaannuttua, perinteinen kanadalaisseura tarttui yllättäen riepoteltuun vantaalaiseen.
Canadiensissa Niemi on saanut vastoin kaikkia odotuksia uransa takaisin uomilleen, kun kuuden pelin jälkeen hänellä on neljä voittoa ja torjuntaprosentti on komea 92,9.
Huippuotteista huolimatta, Canadiens näytti keskiviikkona ison keskisormen Niemen suuntaan, kun GM Marc Bergevin lätkäisi lupaavalle maalivahdille Charlie Lindgerille kolmen vuoden mittaisen (AAV 700 000 dollaria). Sopimus on pitkä ja yksisuuntainen, eli se on suora osoitus Canadiensin luotosta 24-vuotiaaseen yhdysvaltalaiseen.
Lindgrenin sopimus tarkoittaa lähes varmuudella sitä, että Niemen aika Montrealissa on kohta ohi. Sopimuksensa tähän kauteen päättävä Niemi kaupataan joko siirtorajalla toiseen NHL-seuraan tai sitten Canadiens pitää hänet kauden loppuun tähtivahti Carey Pricen tuuraajana.
Niemellä on todella merkittävä kesä edessä, koska hänellä ei ole NHL-sopimusta. Varmaa on se, että Niemen on jatkettava huippuotteita sesongin loppuun saakka, koska muuten seuraavan NHL-sopimuksen saaminen voi olla lähes mahdotonta.
Karu tilastofakta on se, että Niemi on kahden viime kauden aikana eniten maaleja keskimäärin ottelua kohden päästänyt NHL-maalivahti (3,48). Hänellä on myös koko sarjan ylivoimaisesti huonoin torjuntaprosentti (89,0) samalta ajalta.
Ei olisi ollenkaan ihme, jos 35-vuotta ensi elokuussa täyttävän Niemen NHL-ura päättyisi tähän kauteen.
Teksti: Lauri Saastamoinen
Twitter: LauriSaasta
LUE MYÖS:
👉 Vuoden kovin tarjous: 1€ = 60 ilmaiskierrosta ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Aku Räty: NHL-sopimus!
- Oliver Kapanen koki jälleen karun kohtalon NHL:ssä!
- Toronto Maple Leafs pudotti ikävän uutisen
- Supertähti iso uhka Leijonille – Justus Annunen varoittaa Roman Josista
- Eeli Tolvasta viedään toiseen NHL-seuraan – saisi tutkaparikseen toisen suomalaisen
- NHL:n pudotuspelit jättimäinen bisnes – asiantuntija: Näin paljon seurat tienaavat
- Jesse Puljujärvi herätti huomion Pohjois-Amerikassa – kovaa NHL-puhetta!
- Nathan MacKinnon: karmea kohtalo
- Tampa Bay Lightning kiinnitti kovaotteisen pelurin
- Raju väite: Colorado Avalanchen GM jättää seuran – siirtymässä kilpailijan leiriin!
- Eeli Tolvasta viedään toiseen NHL-seuraan – saisi tutkaparikseen toisen suomalaisen
- Huhumylly käy kuumana: San Jose Sharksin tähti lähtökuopissa
- Raju väite: Colorado Avalanchen GM jättää seuran – siirtymässä kilpailijan leiriin!
- MM-nöyryytys oli liikaa: Ruotsin tähdet ottivat yhteen – Oliver Ekman-Larsson latasi suorat sanat
- Chicagon 19-vuotiasta superlupausta sattui MM-kisoissa – Jukka Jaloselta tivattiin vastausta
- Nathan MacKinnon: karmea kohtalo
- Cale Makarista synkkä päivitys: kausi ohi?
- Vegas iski Coloradon kuilun partaalle
- Jesse Puljujärvi herätti huomion Pohjois-Amerikassa – kovaa NHL-puhetta!
- Leijonat sai NHL-vahvistuksen mukaan – ketjut myllättiin uusiksi!