Semyon Varlamov sai vihdoin haluamansa – yrittänyt vuosien ajan tuoda Jussi Parkkilan maalivahtivalmentajaksi

Denverin suunnalta kuului yllättäviä ja todella iloisia uutisia aiemmin tänä kesänä, kun Colorado Avalanche tiedotti palkanneensa suomalaisen Jussi Parkkilan maalivahtivalmentajakseen.
Suomalaista maalivahtiosaamista on ihailtu jo vuosikausien ajan ympäri maailmaa, etenkin Pohjois-Amerikassa. Vasta nyt – vuonna 2017 – NHL sai kuitenkin ensimmäisen suomalaisen maalivahtivalmentajansa, Parkkilan muodossa.
Parkkilaa odottaa Coloradossa varsin tuttu työkaveri, venäläisvahti Semyon Varlamov. Kaksikko on tehnyt töitä aiemmin yhdessä KHL-seura Lokomotiv Yaroslavissa ja itse asiassa Varlamov on halunnut jo pitkään tuoda suomalaisen Denveriin.
Tämä selviää vuonna 2011 Yahoo! Sportsin julkaisemasta haastattelusta. Tuolloin Varlamov oli juuri siirtynyt Washington Capitalsista Coloradoon, mutta myös KHL oli ollut aito vaihtoehto.
– Harkitsin tarjouksia Lokomotivista, SKA:sta ja myös muut KHL-seurat osoittivat kiinnostuksensa. SKA:n suurin plussa oli maalivahtivalmentaja Jussi Parkkila. Halusin työskennellä spesialistin kanssa, sillä olin tehnyt hänen kanssaan jo vuosien ajan töitä ja hän oli auttanut minua isosti kehityksessäni.
Itse asiassa joidenkin tietojen mukaan Varlamov oli jo lupautunut pelaamaan Pietarin SKA:ssa, mutta Avalanche nousi viime metreillä vaihtoehdoksi ja hän tarttui täkyyn. 29-vuotias venäläisvahti halusikin tuoda Parkkilan jo tuolloin mukaan NHL:ään.
– Nähdäkseni se päivä, kun Parkkila työskentelee NHL:ssä ei ole kaukana. Toisin hänet mielihyvin mukanani Coloradoon. Se ei ole kuitenkaan kovinkaan helppo asia toteutettavaksi, mutta agentit tekevät kaikkensa sen eteen.
Lopulta Varlamovin unelma kuitenkin toteutui, kuusi vuotta tuon antamansa haastattelun jälkeen. Nähtäväksi jää, että onnistuuko Parkkila elvyttämään laskusuhdanteessa olevan venäläisvahdin NHL-uran.
NHL FREE AGENT FRENZY 2017: Kaikki yhdestä ja samasta paikasta.
Kierrätysvapaita ilmaiskierroksia tai 5000 käteistä
- Tuohi – Turvallinen ja luotettava
- Ei kierrätystä!
- Voitot tilille minuutissa
- Mikael Granlund löi hurjalla tavalla rahoiksi – yllättävä NHL-seura nappasi!
- Montrealilta yllätyshankinta – Patrik Laine sai uuden suomalaisen pelitoverin!
- Corey Perryn uusi NHL-seura selvisi!
- Joel Armia vaihtaa seuraa NHL:ssä – tässä uusi osoite
- Nyt jysähti – Brock Boeser teki todellisen yllätysratkaisun!
- Dallas Stars pestasi uuden päävalmentajan
- Yllätyskauppa – Viktor Arvidsson vaihtaa NHL-seuraa!
- Logan Stankoven solmi kahdeksan vuoden jatkosopimuksen Carolinan kanssa
- Kova kohtalo: Carolina näytti suomalaispelaajalle ovea!
- Vancouver rysäytti kaksi jättisopimusta: Thatcher Demkolle hurja vuosipalkka
- TSN: Mikael Granlund vaihtaa NHL-seuraa!
- Toronto Maple Leafs rysäytti jättidiilin pöytään!
- Fanit haltioissaan – NHL-superlupaus valitsi huikean pelinumeron!
- Mitch Marnerin tilanteessa uusi dramaattinen käänne
- Kasperi Kapanen jatkaa Edmonton Oilersissa – näin kävi palkalle
- Karmea yllätyspaljastus: NHL-supertähden ura voi olla ohi
- Ville Husson ensi kauden NHL-seura selvisi – miljoonadiili!
- Vegas ja Nashville jysäyttivät kolmen pelaajan jättikaupan!
- Vladimir Tarasenko kaupattu NHL:ssä
- Nämä suomalaiset varattiin NHL-draftissa