Chicago-diili kaatui syystä tai toisesta – viime kauden yksi suurimmista yllättäjistä Vancouveriin?
Kuva: Getty Images
Vasta noin kolme päivää sitten huhuissa liikkui vahvasti, että viime kaudella monet ällikällä lyönyt Sam Gagner olisi tekemässä sopimusta Chicago Blackhawksin kanssa, mutta tällä hetkellä vaikuttaa, että nämä huhut eivät ole pitämässä paikkaansa.
Nimittäin TSN:n kiekkotoimittaja ja NHL-sisäpiiriläinen Bob McKenzie kertoo, että Gagner olisi käytännössä jo tehnyt sopimuksen Vancouver Canucksin kanssa. McKenzie ei kuitenkaan kertonut sopimuksen pituudesta tai suuruudesta mitään.
Gagnerin saapuminen Kanadan länsirannikolle olisi seuran kannalta mahtava asia, sillä Canucksin yksi viime kauden ongelmista oli eittämättä sen hyökkäyspelaaminen.
Se teki nimittäin viime kaudella vain 178 maalia, mikä oli koko NHL:n toiseksi surkein lukema. Ainoastaan katastrofaalisen ja lähes historiallisen huonon kauden pelannut Colorado Avalanche (165) oli vielä tehottomampi joukkue.
Canucksin maalinteon sakkaamiseen on syynä esimerkiksi se, että sen ylivoima oli samalla NHL:n toiseksi heikoin, 14,1 %.
Gagner iski viime kaudella Columbus Blue Jacketsin riveissä 81 runkosarjaotteluun 18 maalia ja yhteensä 50 tehopistettä. Maaleista kahdeksan syntyi ylivoimalla ja yhteensä hän teki ylivoimapisteitä 18 kappaletta.
NHL FREE AGENT FRENZY 2017: Kaikki yhdestä ja samasta paikasta.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Hirmuvireinen Buffalo Sabres takoi murskavoiton
- Nyt puhuu taukoa ottanut Leon Draisaitl
- Mitch Marnerille tylyä kohtelua Torontossa
- Evander Kane nousi siirtohuhuihin – nämä seurat vahvoilla
- Suomalaislupaus loisti NHL:ssä – iski uransa avausmaalin!
- Ottawa Senatorsin veteraanista surkea uutinen
- Kasperi Kapasen loukkaantumisesta uutta tietoa
- Perinteikäs kanadalaiskaupunki saa oman joukkueen – AHL:ään
- Buffalon voittokulku sai jatkoa! Konsta Helenius jälleen tehokkaana
- Boston Bruins -yllättäjälle miljoonadiili
- Mikko Rantanen sivussa – nyt puhuu päävalmentaja
- Minnesota Wild jättivonkaleen perässä – huippulupaus laitetaan lihoiksi?
- Jarmo Kekäläinen jysäytti 48 miljoonan dollarin jättisopimuksen!
- NHL-toimittaja: Seattle valmistelee kulisseissa hurjaa siirtopommia!
- Podcast: Auston Matthews voi jättää Toronton – jos yksi asia toteutuu
- Perinteikäs kanadalaiskaupunki saa oman joukkueen – AHL:ään
- Boston Bruins -yllättäjälle miljoonadiili
- Buffalon voittokulku sai jatkoa! Konsta Helenius jälleen tehokkaana