Niklas Bäckströmillä ei ainoastaan hyvää sanottavaa Pekka Rinteen finaalipaikasta – ”Olemme myös surullisia”

Nykyisin Helsingin IFK:ssa pelaava entinen tähtivahti Niklas Bäckström on hyvää pataa Stanley Cupin finaaleissa pelaavan Pekka Rinteen kanssa. Itseasiassa miehet ovat niin hyviä kaveruksia, että he ovat mökkeilleet saman kaveriporukan kanssa aina kesäkuussa.
Tällä kertaa porukasta uupuu kuitenkin Rinne, sillä hän pelaa vielä tuolloin finaaleissa Pittsburgh Penguinsia vastaan. Bäckström ja kumppanit ovat luonnollisesti onnellisia kaverinsa puolesta, mutta samalla myös hiukan haikeina.
– Me olemme iloisia, mutta myös surullisia hänen puolestaan. Olemme menossa mökille tänäkin vuonna, mutta hän ei pääse tällä kertaa mukaan. Hän saa kuitenkin kokea tällä hetkellä jotakin paljon mahtavampaa, Bäckström kertoi New York Timesin haastattelussa.
Backström ja Rinne pelasivat samaan aikaan Oulun Kärpissä vuosien 2003-05 välillä. Kyseiset kaksi vuotta tuottivat kaksikolle kaksi SM-liigan mestaruutta. Tuolloin Bäckström toimi seuran selvänä ykkösvahtina, Rinteen pelatessa vain niin sanotut ”jämäottelut”.
– En edes muista sellaista päivää, etteikö hänellä olisi ollut kaukalossa hauskaa. Maalivahtina tällainen on hankalaa, sillä tiedostat jo nuoresta pojasta lähtien, että vain yksi saa pelata kerrallaan. Pelasin tuolloin paljon ja hän ei juurikaan saanut vastuuta.
Kärpissä pelasi tuolloin myös eräs toinen kovan luokan NHL-pelaaja, Jussi Jokinen. Hänellä ei ollutkaan mitään pahaa sanottavaa Rinteestä ihmisenä.
– En usko, että kenelläkään on pahaa sanottavaa hänestä. Hänellä on suuri sydän ja hän on todella uskollinen ystävä, Jokinen herkisteli.
NHL-fanin koti: KAIKKI PLEIJAREISTA.
1 EUROLLA 30 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 30 ilmaiskierrosta peliin Le Bandit
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Matt Rempe paljasti: Tämän pelaajan kanssa haluaa tapella
- Floridalle kova kolaus: Matthew Tkachuk pitkälle sairaslomalle
- NHL-toimittaja tiputti kovan väitteen Connor Bedardista
- Onko tässä Vancouverin ainoa oljenkorsi pitää supertähdestään kiinni?
- Florida Panthers pelaajakaupoilla – haaviin NHL:n entinen kärkivaraus
- Entinen HIFK-tähti siirtyy NHL:stä Eurooppaan – aloittaa kautensa sairastuvalta
- Nimet paperissa – Marco Rossi rustasi uuden NHL-sopimuksen!
- 56 NHL-ottelun Frank Nazar solmi jättimäisen jatkosopimuksen
- Elliotte Friedman: Chicago on solmimassa ennätyksellisen NHL-sopimuksen
- Ilman sopimusta olevan Marco Rossin tilanteessa käänne
- Elliotte Friedman: Chicago on solmimassa ennätyksellisen NHL-sopimuksen
- Dallas-valmentaja: Pelitapa uusiksi – tätä Starsin tähdiltä vaaditaan
- Asiantuntijat listasivat NHL:n TOP 20 -sentterit – kolme suomalaista mukana
- Carolina-hyökkääjä joutui päättämään uransa – palaa nyt seuraan uudessa roolissa
- Florida Panthers pelaajakaupoilla – haaviin NHL:n entinen kärkivaraus
- Ilman sopimusta olevan Marco Rossin tilanteessa käänne
- 56 NHL-ottelun Frank Nazar solmi jättimäisen jatkosopimuksen
- Matt Rempe paljasti: Tämän pelaajan kanssa haluaa tapella
- Nimet paperissa – Marco Rossi rustasi uuden NHL-sopimuksen!
- Floridalle kova kolaus: Matthew Tkachuk pitkälle sairaslomalle