Kommentti: Mikäli kansa tai media saisi päättää, Suomi olisi yksinkertainen maailmanmestari
Kuva: Getty Images
Leijonat on jälleen kerran raivannut tiensä mitalipeleihin ja se taistelee edelleen viime kevään MM-hopean kirkastamisesta.
Mikäli Lauri Marjamäki olisi lukenut suomalaismedioita tai vaihtoehtoisesti vieraillut somessa meneillään olevan MM-turnauksen aikana, olisi hän varmasti pehmustetussa valkoisessa huoneessa.
Sen sijaan Marjamäki on nauttinut.
Hän oppi hyvin nopeasti World Cupin, ja viimeistään Karjala-turnauksen, myötä, ettei täysin turhanpäiväisillä asioilla kannata vaivata päätään. Niskaan tullut likaämpäri, kun oli jo tuolloin melkoinen.
Ja nyt sitten se Leijonien päävalmentajan moneen kertaan ristiinnaulinnut kansa on hiljennetty. Kaikista vaikeuksista huolimatta Suomi nimittäin pelaa mitaleista, jopa Marjamäen johdolla (lue: sarkasmi).
Onneksemme voidaankin todeta, että kansa – tai valtaosa suomalaismedioista – ei saa päättää Leijonien päävalmentajan kohtaloa.
Demokratia kunniaan, mutta ei tässä tapauksessa.
Itse asiassa Marjamäki ei ole ainoa pystyyn lynkattu Leijonien päävalmentaja. Moni muukin sen on toki kokenut, mutta ylitse muiden – ja Marjamäen rinnalle – nousee Jukka Jalonen.
Kyllä, mikäli kansa ja media olisi saanut päättää, Jaloselle persuksista olisi löytynyt kengän kuva kesken sopimuskauden. Ja sen myötä me emme olisi jääkiekon osalta kaksinkertaisia, vaan yksinkertaisia maailmanmestareita.
Allekirjoittaneella onkin kaino pyyntö loppukisojen ajaksi: mitä, jos nyt vihdoin ja viimein keskityttäisiin kansana, mediat mukaan lukien, siihen itseensä, eli Leijonien kannustamiseen, ei ristiinnaulitsemiseen.
Otetaan mallia vaikka huikeista ranskalaisfaneista, jotka seisoivat omiensa takana alusta loppuun saakka.
NHL-fanin koti: Ohjelma, tilastot, uutiset & kaikki pudotuspeleistä TÄÄLTÄ.
LUE MYÖS:
1€ = 10€ arvosta ilmaiskierroksia ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta Tuohi 1000 -peliin (arvo 0,20€ per kierros)!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Nyt alkaa tapahtua – Darnell Nurselta suora ilmoitus Edmontonille!
- Patrik Laineen romahduksesta karu paljastus: ”Hän luuli kuolevansa”
- Paljastus: Carolina oli lähellä jättikaappausta NHL:ssä – tähän se kaatui
- The Athletic: Raiskauskohussa ollut hyökkääjä palaamassa NHL:ään: ”Erittäin todennäköistä”
- Petteri Sihvonen seurasi NHL:n finaalia ja teki huomioita: ”Hirvittää”
- Paljastus: yksi tähtipelaaja yrittää saada Mike Babcockin Edmontoniin
- Elliotte Friedman: näin Dylan Larkinin ja Detroitin välirikko tapahtui
- Toimittaja: Mike Babcockista ”merkittäviä lisätietoja” – luvassa rumia paljastuksia
- John Tortorella lähtee!
- Valtteri Puustinen jättää NHL:n – uusi seurapomokin ihmeisssään
- Valinta lipsahti julki – tässä Gavin McKennan tuleva NHL-seura!
- John Tortorella lähtee!
- NHL:n varaustilaisuus 2026: liveseuranta
- Dylan Larkin muutti kantaansa – taas kolme uutta seuraa mukaan tarjouskisaan
- Valtteri Puustinen jättää NHL:n – uusi seurapomokin ihmeisssään
- The Athletic: NHL-järkäle lähellä uransa suurinta sopimusta 31-vuotiaana!
- Jussi Ahokas: iso NHL-paljastus
- AHL:n finaalipari selvillä – nämä suomalaiset jahtaavat mestaruutta
- Toimittaja: Tämä NHL-seura kiinnostui Stuart Skinneristä!
- Gabriel Landeskog pokkasi kaksi palkintoa – Cale Makarilta koskettavat sanat