NHL:n palkkakatto nousemassa selvästi ensi kaudella? – toisi helpotusta usealle seuralle
Kuva: Getty Images
NHL:ssä, kuten myös monissa muissa suurissa liigoissa Pohjois-Amerikassa, on käytössä palkkakatto. Tällä halutaan pitää seurojen palkat tietyissä rajoissa, jolloin suuria eroja ei pääsisi syntymään.
Tämän kauden osalta palkkakatto on 73 miljoonaa dollaria ja palkkalattia taasen 54 miljoonaa dollaria.
Palkkakatto on noussut tasaisesti vuosien aikana. Esimerkiksi kaudella 2015-2016 palkkakatto oli 71,4 miljoonaa dollaria. Mikäli on uskominen Sportsnetin toimittaja Chris Johnstonia, ensi kauden osalta palkkakatto olisi noin 75,5 – 76 miljoonaa dollaria.
Bill Daly says the NHL's salary cap is projected to be $75.5M-$76M next season, but adds it will depend on inflator negotiations with NHLPA.
Monet seurat vaikeuksissa – uusi palkkakatto tuo helpotuksen?
Palkkakaton nousu toisi usealla seuralle helpotuksen, sillä pelaajien jatkosopimukset vaativat paljon rahaa. Erityisesti Tampa Bay Lightning sekä Chicago Blackhawks ovat tiukassa paikassa, sillä molemmilla löytyy pelaajia, joiden sopimus päättyy kesällä. Lightningilla ongelmaksi muodostuu jatkosopimukset esimerkiksi Ondrej Palatin, Tyler Johnsonin, Nikita Kucherovin ja Jonathan Drouinin kanssa. Muutaman miljoonan kasvu palkkakattoon voisi tuoda ratkaisun tulevissa sopimusneuvotteluissa. Blackhawksin tilanne on taas jo useamman vuoden ollut tukala, sillä seura on kiinnittänyt muun muassa Patrick Kane, Jonathan Toewsin, Duncan Keithin ja Brent Seabrookin pitkillä ja rahakkailla sopimuksilla seuraan. Seuran GM Stan Bowman on tähän saakka löytänyt oikeat pelaajat oikeaan hintaan, mutta tulevana kesänä hänellä pitää jälleen kiirettä. Joukkueella on edessä jatkosopimusneuvottelut usean pelaajan kanssa, joten pienikin nousu palkkakatossa toisi selvästi helpotusta neuvotteluihin. The Hockey News mainitsee artikkelissaan myös Washington Capitalsin, Minnesota Wildin sekä Pittsburgh Penguinsin joukkueiksi, jotka olisivat varmasti kiitollisia siitä, että palkkakatto nousisi useamman miljoonan verran.LUE MYÖS:
👉 Vuoden kovin tarjous: 1€ = 60 ilmaiskierrosta ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Karmea lista julki: Dallas Stars täysin klesana pudotuspeleissä
- Pudotuspeleissä tylyä jälkeä: supertähti hirmuiskussa – suomalaisvahti pääsi tositoimiin
- NHL:n Hart-ehdokkaat julki – Macklin Celebrini jäi rannalle
- Chicago Blackhawks kiinnitti KHL-maalikuninkaan – verrataan Pavel Datsjukiin
- Ismo Lehkonen NHL-suosikin pelitavasta: ”Suomalaisten kannattaisi kopioida sataprosenttisesti”
- Lassi Thomson jättää NHL:n – tässä uusi joukkue!
- Pittsburgh Penguins iski pöytään kaksi pelaajakiinnitystä – läpimurtopelaajalle tuntuva palkankorotus
- Sebastian Aho jätti Teemu Selänteen taakseen
- Carolinan hurja meno jatkuu – Philadelphia sysättiin kuilun partaalle
- Nyt puhuu seurapomo: Mikko Rantasen vammasta uutta tietoa
- Tässäkö tuleva NHL-mestari? Kimmo Timonen ihailee: ”Tulee Florida Panthers mieleen”
- Ismo Lehkonen NHL-suosikin pelitavasta: ”Suomalaisten kannattaisi kopioida sataprosenttisesti”
- Väite siirtomarkkinoilta: Edmonton Oilers kaupittelee Darnell Nursea – tässäkö tuleva seura?
- Tässä Aleksander Barkovin ketjutoverit Leijonissa
- Paljastus: Jevgeni Malkin valmis todelliseen alediiliin!
- Tässä ehdokkaat NHL:n parhaaksi puolustajaksi – listalla kaksi ensikertalaista
- IS: Suomalainen ex-NHL-tähti syytettynä naisen pahoinpitelystä
- NHL:n palkkakattoon radikaali muutos
- Chicago Blackhawks kiinnitti KHL-maalikuninkaan – verrataan Pavel Datsjukiin
- Philadelphia Flyers: karuja uutisia