Hurja viivalämäri, tehot 2+1 ja ”pyöreitä täyteen” – Sebastian Aho kyykytti Antti Raantaa kahdesti (VIDEO)
Kuva: Getty Images
Carolina Hurricanes aiheutti kotiottelussaan vaikeuksia New York Rangersille, jonka peli on ollut viime aikoina varsin ailahtelevaa. Etenkin Hurricanesin suomalaishyökkääjä Sebastian Aho oli täysin pitelemätön vierasjoukkueelle.
Ahon ilta käynnistyi tehopisteiden muodossa jo avauserässä, kun hän syötti ajassa 13:44 joukkueensa 2-1-maalin. Hurricanes oli tasoittanut ottelun vain 29 sekuntia aiemmin, Jeff Skinnerin toimesta, joten hetki oli synkkä Rangersille ja suomalaisvahti Antti Raannalle.
Ottelun toisessa erässä Hurricanes ei onnistunut iskemään maaleja, mutta Rangers sen sijaan iski. Joukkue pääsi erän aikana kolmesti ylivoimalle ja se käytti niistä kaksi hyväkseen, kun Mika Zibanejad nakutti kiekon kahdesti ohitse Cam Wardin.
Päätöserään tuli kuitenkin sisuuntunut kotijoukkue. Pelillisesti se oli ollut kaksi ensimmäistä erää alakynnessä, mutta kolmanteen se saapui hurrikaanin lailla.
Hurricanesin vyöry konkretisoitui myös maaleina. Rangers-puolustaja Nick Holden lähti nimittäin istumaan kaksiminuuttista ajassa 48:30 ja vain 34 sekuntia myöhemmin Aho täräytti illan ensimmäisensä, Teuvo Teräväisen hienosta jättösyötöstä.
Normaalisti Ahoa ei juurikaan nähdä tykittelemässä kiekkoa maaliin siniviivalta, mutta aina välillä kannattaa näköjään kokeilla sitäkin.
Muutamaa minuuttia myöhemmin oli puolestaan kaksi ylivoimaosumaa iskeneen Zibanejadin vuoro suunnata jäähyboksiin. Tällä kertaa aikaa ehti kulua vajaa minuutti, kun Aho ohitti jo toisen kerran Raannan.
Maalissaan hän sai nauttia Elias Lindholmin ja Jordan Staalin upeasta esityöstä, eikä Raannalla ollut maalissa mitään jakoa.
Kyseessä oli samalla 19-vuotiaalle Aholle kauden 20:s osuma. Hänellä on nyt kasassa kuluvalta kaudelta upeat tehot 20+18. Myös Teräväinen vietti ottelussa pyöreitä, sillä hänelle syöttöpiste oli kauden 20:s suomalaishyökkääjällä on nyt kasassa pisteet 12+20.
Ahon osuma jäi myös ottelun voittomaaliksi, kun Hurricanes voitti ottelun numeroin 4-3. Vieraiden maalilla Raanta torjui 26 laukausta. Isäntien Wardille kirjattiin 41 torjuntaa.
Yksikään muu pelaaja ei yltänyt ottelussa kolmeen tehopisteeseen, mutta isäntien Jordan Staal (0+2) sekä vieraiden Derek Stepan (0+2) ja Chris Kreider (1+1) viettivät kahden tehopisteen iltaa.
LUE MYÖS:
👉 Vuoden kovin tarjous: 1€ = 60 ilmaiskierrosta ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Evander Kane paljasti surkeimman NHL-kaupungin: ”Voin aivan hyvin sanoa sen…”
- MM-kisoissa kohtaa kaksi parasta kaverusta: ”Katotaan, kumpi on kovempi jätkä”
- Huipputrio kasassa – IS: Tässä Mikael Granlundin ketjutoverit MM-kisoissa
- Antti Pennanen: tällöin Mikael Granlund saapuu MM-kisoihin
- The Athletic: Minnesota Wild oli lähellä hankkia NHL-supertähden – tällainen oli vastike
- Urheilucast: Teuvo Teräväisen MM-unelma mureni – Chicago Blackhawks tuli väliin
- Lähde: Tässä Juuso Välimäen uusi seura!
- Konsta Helenius jatkoi huippuvirettään – seiskapeli kutsuu NHL:ssä!
- Ruotsille surkeita uutisia – useat NHL-miehet kieltäytyivät MM-kisakutsusta
- Antti Pennaselta karu paljastus loukkaantuneesta Teuvo Teräväisestä
- NHL-järkäle tulistui Jesse Puljujärvelle: ”Nauroin, että no katotaan”
- Lähde: Tässä Juuso Välimäen uusi seura!
- Urheilucast: Teuvo Teräväisen MM-unelma mureni – Chicago Blackhawks tuli väliin
- Antti Pennanen: tällöin Mikael Granlund saapuu MM-kisoihin
- Aleksander Barkovilta upea teko MM-kisoissa – pelasti pojan karusta tilanteesta
- The Athletic: Minnesota Wild oli lähellä hankkia NHL-supertähden – tällainen oli vastike
- Antti Pennaselta karu paljastus loukkaantuneesta Teuvo Teräväisestä
- Aleksander Barkov osoitti taas tyylikkyytensä – upea ele tuomarille MM-kisoissa
- USA:n supertähdestä iso tieto – ei pelaa Leijonia vastaan MM-kisoissa
- Huipputrio kasassa – IS: Tässä Mikael Granlundin ketjutoverit MM-kisoissa