Vancouver Canucks tiedottaa antaneensa potkut valmennusryhmälleen.

Adam Foote ehti toimia seuran päävalmentajana vain yhden kauden ajan. Kausi oli heikko, sillä Canucks jäi koko liigan jumboksi selvällä erolla.

Footen lisäksi kenkää saivat apuvalmentajat Scott Young, Kevin Dean ja Brett McLean.

– Tämä oli monella tapaa vaikea kausi, ja rehellisyyden nimissä Adam ja muu valmennusryhmä saivat vaikean tilanteen käsiinsä. Siitä huolimatta lähdemme nyt uudelleenrakennukseen, ja koemme, että tarvitsemme siihen uutta voimaa, GM Ryan Johnson kommentoi.

Foote, 54, ei ollut Canucksissa uusi kasvo penkin takana, vaikka kausi ensimmäinen vastuuluotsina olikin. Hän toimi edellisen päävalmentajan Rick Tocchetin apuvalmentajana kaksi ja puoli kautta ennen kuin otti pääkäskijän työn itselleen.

– Oikeanlaisen ympäristön ja kulttuurin luominen on nyt seuraavan päävalmentajamme ensisijainen tehtävä, GM Johnson jatkoi tiedotteessa.

LUE MYÖS: