Aleksandr Ovetshkin: jättipaljastus!
Washington Capitalsin pitkäaikainen kapteeni Aleksandr Ovetshkin aikoo todennäköisesti jatkaa uraansa myös ensi kaudella. Venäläistähti kertoi suunnitelmistaan suoraan Capitalsin kauden päättäneessä mediatilaisuudessa.
– Olen melko varma, ettei tämä ollut viimeinen pelini. Toivon, ettei se ollut viimeinen pelini, Columbusta vastaan, Ovetshkin kommentoi lehdistötilaisuudessa.
40-vuotias Ovetshkin oli päättyneellä kaudella jälleen joukkueensa tehokkain pelaaja. Hän viimeisteli 32 maalia ja keräsi yhteensä 64 tehopistettä.
Ovetshkin aikoo keskustella jatkostaan seuran johdon kanssa. Neuvotteluja käydään GM Chris Patrickin ja presidentti Brian MacLellanin kanssa. Tärkeintä Ovetshkinille on joukkueen kilpailukyky.
– Jos palaan vielä NHL:ään, niin Capitalsin pitää olla kykenevä etenemään pudotuspeleihin ja taistelemaan Stanley Cupista.
Ovetshkin teki myös selväksi, millaisen viestin hän haluaa kuulla seuran johdolta.
– Tämän haluan kuulla Patrickilta: ”Tässä on kahden vuoden sopimus. Allekirjoita se”, venäläistähti sanoi nauraen.
- Seattle Krakenilta suomalaisyllätys – entinen Liiga-tähti mukaan Helsinkiin
- Atro Leppäselle kova kohtalo NHL:ssä!
- Miro Heiskasen sairausloma venymässä – Dallasilta uusi arvio
- Jevgeni Malkinin sopimuksesta paljastui kiinnostava pykälä – NHL-jätti apajilla
- Stanley Cup -mestari ei luovuta – 11 NHL-kauden mies tekee paluun!
- Atro Leppäselle kova kohtalo NHL:ssä!
- Jevgeni Malkinin sopimuksesta paljastui kiinnostava pykälä – NHL-jätti apajilla
- Näkökulma: Kun Winnipegin vapahtaja olikin vain tavallinen ruotsalainen teini
- Stanley Cup -mestari ei luovuta – 11 NHL-kauden mies tekee paluun!
- Miro Heiskasen sairausloma venymässä – Dallasilta uusi arvio