Nashville Predatorsin Steven Stamkosin, 36, nimi on pyörinyt siirtohuhuissa viime aikoina. Hänen sopimuksessaan on täysi siirrot estävä pykälä, joten hänet voidaan kaupata vain hänen omasta suostumuksestaan.

The Athleticin Pierre LeBrun kertoo, että Stamkos on valmis hyväksymään siirron kolmeen joukkueeseen, mikäli Nashville aikoo häntä kaupitella. Nämä joukkueet ovat Tampa Bay Lightning, Dallas Stars sekä Minnesota Wild.

Joukkueista nousee esiin etenkin Tampa, joka on Stamkosille enemmän kuin tuttu seura. Hän pelasi seurassa 16 kautta merkittävässä roolissa ja voitti siellä kahdesti Stanley Cupin.

Stamkos pelaa nyt Nashvillessä toista kauttaan. Hän on viimeistellyt tämän kauden 58 otteluun tehopisteet 29+16=45. Stamkosin kahdeksan miljoonan dollarin kausitienestit takaava sopimus on voimassa vuoteen 2028 asti.

LUE MYÖS: