Leijonien päävalmentaja Antti Pennanen vieraili ennen Milano-Cortinan olympiaturnauksen alkua Kimanttia-podcastissa, jossa aiheena oli mm. NHL:ssä pelaavien tähtien henkinen lujuus.

Pennanen nosti pöydälle yhden erityissominaisuuden, joka erottaa NHL:ssä miljoonia tienaavat tähdet muista pelaajista.

– Kun mietitään aina yksilön kehittymistä tai henkisiä ominaisuuksia, niin jotenkin välillä unohtuu se urheilijan kyky kantaa vastuuta itsestään. Ja kun nämä kaverit on ihan absoluuttisia maailman huippuja, niin ne ei olisi maailman huippuja, jos niillä ei olisi sitä kykyä kantaa vastuuta itsestään ja johtaa itseään, Pennanen arvioi.

– Tällä tasolla on paljon kykyä kantaa vastuuta itsestään, kykyä sietää asioita ja sitä kautta olla johtajia. Se on ihan keskeistä, jotta sinusta tulee maailman huippu-urheilija tai huippupelaaja, Pennanen korostaa.

Päävalmentaja nostaa esiin useamman nimen kysyttäessä olympiakisoihin matkaavan leijonajoukkueen suurimpia johtavia pelaajia.

Mikael Granlund, Mikko Rantanen, Sebastian Aho, Esa Lindell ja Euroopassa pelaavista Mikko Lehtonen, päävalmentaja luettelee.

Olympiakisojen miesten jääkiekkoturnaus pelataan 11.-22. helmikuuta.

LUE MYÖS: