Peter Forsberg paljastaa: tällaisen jättitarjouksen hän sai KHL:stä
Yksi Ruotsin kaikkien aikojen suurimmista NHL-legndoista Peter Forsberg, 52, kertoi Expressen Hockeypuls -podcastissa saaneensa uran viimeisinä vuosina jättimäisen tarjouksen KHL:stä.
Tarjous tuli kaudella 2008-09. Forsberg oli palannut kotimaahansa ja edusti MODO Hockeya, mutta pystyi koko kauden aikana pelaamaan vain kolme ottelua. Vuoden 2009 keväällä Venäjältä tuli rahakas yhteydenotto.
– Sain epäselvän tarjouksen. Se oli sellainen, että minun pitäisi lähtä Venäjälle pelaamaan KHL:ään, kun olin kotona MoDon kanssa. Se oli melkoisen hyvä tarjous, josta kieltäydyin. Voin sanoa tämän nyt. Se olisi ollut 30 miljoonaa (noin 2,7 miljoonaa euroa) loppukaudesta, Forsberg paljasti ja kertoi kieltäytyneensä tarjouksesta jalkavammansa vuoksi.
– Kieltäydyin vuotta myöhemmin myös Philadelphian tarjouksesta. Se oli 60 miljoonaa (noin 5,4 miljoonaa euroa), josta kieltäydyin, koska minusta tuntui, ettei jalka toiminut. En ollut varma, saisinko sitä kuntoon. En jaksanut matkustellut sinne tänne, pelata ja olla täysin arvoton koko ajan. Ei ollut väliä, kuinka paljon rahaa olisi saanut.
Kaudella 2010-11 Forsberg yritti lopulta paluuta NHL:ään Colorado Avalanchen paidassa. Hän pelasi kaksi ottelua ilman tehopisteitä, keräsi neljä jäähyminuuttia ja hänen tehotilastonsa jäi neljä pykälää pakkaselle.
Forsberg on kaksinkertainen kolmen kullan klubin jäsen. Hänellä on kaksi Stanley Cup -mestaruutta, kaksi maailmanmestaruutta ja kaksi olympiakultaa.
LUE MYÖS
1€ = 10€ arvosta ilmaiskierroksia ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta Tuohi 1000 -peliin (arvo 0,20€ per kierros)!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Nyt se tuli julki – Edmonton Oilers teki kohuhankinnan!
- Sisäpiirilähteet: Kaapo Kakon ympärillä käynnistyi odottamaton siirtokuvio – ratkaisu voi tulla pian
- Tässä ovat NHL:n kesän vapaiden markkinoiden kuumimmat nimet
- Paljastus Dylan Larkinista: Tähän seuraan tähtisentteri haluaa
- Edmonton Oilers -järkäleelle viiden vuoden jatkosopimus
- Jättipommi – Pekka Rinne valittiin Hockey Hall of Fameen: ”Melkoinen yllätys”
- ESPN: Erik Haulan hintalappu paljastui – teki yhden asian selväksi
- Nyt tuli lisää lunta tupaan – toinenkaan NHL-supertähti ei lämpeä Ottawan projektille
- Yksi kesän kuumimmista NHL-nimistä katosi markkinoilta juuri ennen avautumista – jättidiili valmis
- Yksi päivä käynnisti jättimäisen supertähtien muuttoliikkeen NHL:ssä
- Toimittaja: Kasperi Kapanen vaihtamassa joukkuetta NHL:ssä!
- Yksi vaihtoehto vähemmän vapaille markkinoille – Edmonton teki 20 miljoonan diilin NHL:ssä
- Näkökulma: Brady Tkachuk -kaupan voittajasta ei ole epäselvyyttä
- ESPN: Erik Haulan hintalappu paljastui – teki yhden asian selväksi
- Yksi päivä käynnisti jättimäisen supertähtien muuttoliikkeen NHL:ssä
- Näihin neljään seuraan Brady Tkachuk oli valmis siirtymään
- Paljastus Dylan Larkinista: Tähän seuraan tähtisentteri haluaa
- Nyt tuli lisää lunta tupaan – toinenkaan NHL-supertähti ei lämpeä Ottawan projektille
- Jarmo Kekäläinen iski tähdelleen hurjan sopimustarjouksen – lähes 50 miljoonaa dollaria!
- Kaupataanko Rasmus Ristolainen viimein? ”Todennäköisesti”