Edmonton Oilers teki huhtikuussa mielenkiintoisen hankinnan tulevan kauden NHL-rosteriinsa, kun se kiinnitti SHL:n pistepörssivoittaja David Tomasekin, 29, vuoden ja 1,2 miljoonan dollarin arvoisella sopimuksella.

The Hockey News povaa JYPissä kaudella 2018-19 loistaneen tshekkihyökkääjän nousevan yhdeksi niistä Euroopasta NHL:ään saapuvista pelaajista, jotka voivat tehdä välittömän vaikutuksen taalajäillä.

– Tomasek dominoi SHL:ää ja iski 57 pistettä 47 ottelussa. Vaikka Tomasekia ei ole koskaan varattu NHL:ään, saattaa hän nousta hyökkäyspään aseeksi Oilersissa. Tällä hetkellä vaikuttaa kuitenkin siltä, että hän on lähtökohtaisesti pelaavan kokoonpanon ulkopuolella huolimatta 1,2 miljoonan vuosipalkastaan, kiekkoraamattu arvioi.

Urallaan Liigan ja SHL:n lisäksi Tshekin liigassa sekä KHL:ssä pelanneelle Tomasekille Pohjois-Amerikan pesti on uran ensimmäinen.

LUE MYÖS: