Columbus Blue Jacketsissa pitkään työskennellyt Brad Larsen, 46, on nimetty Calgary Flamesin uudeksi apuvalmentajaksi.

Larsen kuului Blue Jacketsin valmennustiimiin yhdeksän kauden ajan vuosina 2014-2023. Viimeiset kaksi kautta hän toimi seuran päävalmentajana.

– Brad on loistava lisä valmennukseemme, sillä hän on saanut arvokasta kokemusta NHL-päävalmentajana sekä pitkäaikaisena pelaajana, Flamesin GM Craig Conroy kommentoi tiedotteessa.

Larsen ei onnistunut johdattamaan Columbusta kertaakaan pudotuspeleihin, joten seuran silloinen GM Jarmo Kekäläinen erotti miehen tehtävistään. Larsenin alaisuudessa ovat pelanneet suomalaisista muun muassa Joonas Korpisalo ja Patrik Laine.

Calgary Flames

@NHLFlames
Welcome to #yyc, Brad!

The #Flames have named Brad Larsen assistant coach! Following his playing career, he spent time coaching in the AHL and has nine years of #NHL coaching experience, working as an assistant and head coach in Columbus.