Toronto Maple Leafsin sininen vaahteralehtilogo on yksi urheilumaailman tunnetuimmista. Perinteikäs logo on ollut käytössä jo lähes sata vuotta, vaikka sitä onkin välillä hieman päivitetty.

Nyt Torontossa puhaltavat uudet tuulet. Legendaarinen sininen logo lentää roskakoriin kuten myös seuran nimi. Inspiraatiota muutokseen on saatu Liigasta. Jatkossa seuran nimi on Toronto Lynx.

– Tänä keväänä Pohjois-Amerikassa asti uutisoitiin siitä, kuinka Tampereen Ilves on Suomen Toronto Maple Leafs. Tästä saimme idean, että me voisimme puolestaan olla Pohjois-Amerikan Ilves, paljastaa Toronton luovan tiimin johtaja Antti Prilli.

– Ja jos rehellisiä ollaan, ei menestys uudella logolla ja nimellä voi ainakaan huonompaa olla kuin vanhalla. Erikoispelipaitamme ovat jo vihreät, joten ei muutos ole edes niin dramaattinen kuin voisi aluksi ajatella.

Toronto Maple Leafs juhli viimeksi Stanley Cup-mestaruutta vuonna 1967. Tampereen Ilves puolestaan voitti mestaruuden viimeksi vuonna 1985.

NHLSuomen toimitus toivottaa kiekkokansalle hyvää huhtikuun ensimmäistä!