Vancouver Canucks on ajautunut melkoiseen pattitilanteeseen yhden seuran tärkeimmän pelaajan kanssa.

Useasta lähteestä kerrotaan, että Canucksin puolustaja Filip Hronek käy kulisseissa agenttinsa Allan Walshin välityksellä kiivaita neuvotteluja jatkosopimuksesta. Osapuolten uskotaan olevan kaukana toisistaan, mitä sopimuksen palkkaan tulee.

Canucksin sisäpiiritoimittaja Irfaan Gaffar raportoi tällä viikolla, että Canucks olisi aloittanut neuvottelut tarjoamalla Hronekille n. 52-54 miljoonan dollarin (6,5-6,75milj. $ AAV) arvoista ja kahdeksanvuotista sopimusta.

– Se oli heidän ensimmäinen tarjouksensa. En usko, että Hronekin leirissä sitä otettiin hyvin vastaan, Gaffar taustoitti Sekeres And Price -podcastissa.

Toinen Canucksin hovitoimittaja Rick Dhaliwal uskoo, että Walsh yrittää neuvotella suojatilleen jopa 8,5 miljoonan dollarin palkkapussia. Sopimusneuvotteluissa on käytetty vertailukohtana Hronekin kanssa vastaavalla pistekeskiarvolla pelaavan Tampa Bay Lightningin tähtipuolustajan Mikhail Sergatshevin sopimusta.

Hronekin nykyinen 4,4 miljoonan dollarin palkan takaava sopimus päättyy tähän kauteen. 26-vuotias tshekkipuolustaja on mättänyt Norris-tason kautta pelaavan Quinn Hughesin pakkiparina 67 ottelussa kovat tehopisteet 5+40=45. Hronekin teholukema on komea +34.

Canucks Central -podcastia juontava Sat Shah raportoi, että Canucksin johdossa Hronekin palkkapyyntöä pidetään melko absurdina, sillä seuran ykköspakki ja todennäköinen tuleva Norris-voittaja Hughes tienaa 7,85 miljoonan dollarin palkkaa vielä vuoteen 2026 asti. Shahin mukaan Canucksilla ei ole missään tapauksessa maksamassa Hronekille suurempaa palkkaa kuin Hughesille.

Shahin mukaan Canucks toivoo Hronekin lopullisen palkan jäävän seitsemän miljoonan dollarin alapuolelle. Seura on kuitenkin varautunut maksamaan n. 7,1-7,2 miljoonan dollarin palkan kärkiparin puolustajalleen.

LUE MYÖS: