Sisäpiiritoimittaja: Tässä Corey Perryn uusi NHL-seura?
Chicago Blackhawksista potkut saanut Corey Perry sai tällä viikolla NHL:n komissaarilta Gary Bettmanilta luvan etsiä uutta osoitetta NHL:stä.
Edmonton Oilersin mukana matkustava sisäpiiritoimittaja Bob Stauffer uskoo, että Oilers olisi yksi 38-vuotiaasta Perrystä kiinnostuneista seuroista.
– Vastaukseni tähän on: mahdollisesti. Uskon, että 5-6 NHL:n mestarisuosikkia on Perryn kintereillä. Oilers varmasti harkitsee Perryn hankkimisesta – sataprosenttisesti, Stauffer sanoi torstaina Oilers Now -sivuston podcastissa.
Stauffer huomautti lähetyksessä, että Oilers on ennenkin hankkinut ongelmallisen taustan omaavia pelaajia, kuten esimerkiksi Evander Kanen toissakaudella.
Stanley Cup -mestarihyökkääjän sotkut
Perry todettiin aiemmin tällä kaudella Blackhawksin sisäisissä tutkimuksissa syylliseksi epäsoveliaaseen käytökseen, joka rikkoi seuran ja NHL:n sopimussääntöjä.
ESPN:n tietojen mukaan Perryn ja seuran työntekijän välillä oli tapahtunut jotain, kun joukkue oli ollut vierasreissulla Columbukseen. Blackhawks ei ole kommentoinut asiaa.
Perry pahoitteli myöhemmin käytöstään ja sanoi myös hakeneensa ammattiapua mielenterveyteen ja päihteiden väärinkäyttöön liittyviin ongelmiinsa.
Perry siirtyi viime kesänä Blackhawksiin yksivuotisella ja neljän miljoonan dollarin palkan takaavalla sopimuksella. Seuran varakapteeniksi valittu Stanley Cup -voittaja teki tällä kaudella 16 ottelussa tehopisteet 4+5=9.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Atro Leppänen: uusi NHL-sopimus kouraan!
- Lähteet: Nashville Predatorsin GM vaihtoon!
- Sebastian Aho nousi NHL:n kaikkien aikojen tilastossa – ohitti Connor McDavidin
- Matvei Mitshkov sai rajua kritiikkiä – päävalmentaja haukkui ”rapakuntoisen” superlupauksen lyttyyn
- Kova päätös: Edmonton näytti NHL-konkarille ovea!
- NHL:n ulkoilmaottelussa käsittämätöntä draamaa! Maalivahditkin tappelivat
- Jarmo Kekäläinen valmistelee jymysiirtoa?
- Nashville Predators laittoi kolme pelaajaa myyntiin
- Quinn Hughes tulikuumana – kertoo nyt mielipiteensä Minnesotasta
- Andrei Vasilevski oli lähellä päätyä toiseen NHL-seuraan – yksi sattumus muutti kaiken
- Tälläisen jättisopimuksen Artemi Panarin haluaa: ”Numero, jonka olen kuullut…”
- Nashville Predators laittoi kolme pelaajaa myyntiin
- NY Rangers hankki puolustajajärkäleen San Jose Sharksista
- Quinn Hughes tulikuumana – kertoo nyt mielipiteensä Minnesotasta
- Jarmo Kekäläinen valmistelee jymysiirtoa?
- Andrei Vasilevski oli lähellä päätyä toiseen NHL-seuraan – yksi sattumus muutti kaiken
- Kiekkoväki on puhunut! Tässä ovat NHL:n parhaat ja surkeimmat areenat
- Sebastian Aho nousi NHL:n kaikkien aikojen tilastossa – ohitti Connor McDavidin
- Kova päätös: Edmonton näytti NHL-konkarille ovea!