Hurja väite sisäpiiristä: Anaheim valmistelee jo seuraavaa jättitreidiä!
Nuoren huippupuolustaja Jamie Drysdalen tiistaina Philadelphia Flyersiin kaupannut Anaheim Ducks valmistelee jo seuraavaa jättitreidiä NHL:ssä, väittää Daily Faceoffin sisäpiiritoimittaja Frank Seravalli.
Seravallin tietojen mukaan Ducksin GM Pat Verbeek on tarjonnut seuran ykkössentteri Trevor Zegrasia muille NHL-seuroille. Ilmaveiveistään tuttu NHL-videopelien kansikuvapoika rikkoi 60 tehopisteen rajan kahdella ensimmäisellä täydellä NHL-kaudellaan.
– Lähteitteni mukaan Verbeek on maininnut Zegrasin nimen useissa keskusteluissa kuluvan kauden aikana, joskin on epäselvää, kuinka pitkälle keskusteluissa on vielä menty, Seravalli paljastaa.
– Kun katsot Ducksin nuoria lupauksia, ovi Zegrasin lähdölle on avoinna. Ducksilla on nyt hyökkäyksessään Leo Carlsson, Cutter Gauthier, Mason McTavish ja Troy Terry, puolustuksessaan Pavel Mintyukov sekä maalilla Lukas Dostal, Seravalli luettelee.
Toimittaja muistuttaa myös Verbeekin ja Zegrasin taannoisista, haastaviksi muodostuneista sopimusneuvotteluista. Pitkän jatkosopimuksen sijaan osapuolet allekirjoittivat lokakuun alussa vain kolmevuotisen siltasopimuksen, joka takaa Zegrasille 5,7 miljoonan dollarin vuositulot.
Jo tuolloin NHL-mediat kirjoittivat osapuolten tulehtuneista väleistä ja siitä, ettei Zegrasin ura välttämättä jatku pitkään ankkalauman riveissä.
LUE MYÖS:
1€ = 10€ arvosta ilmaiskierroksia ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta Tuohi 1000 -peliin (arvo 0,20€ per kierros)!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Floridan mestarivahti Sergei Bobrovski, 37, vaihtaa seuraa – hurja vuosipalkka
- Matias Maccelli löysi uuden NHL-seuran – vuosipalkkaan tuntuva pudotus
- Joonas Korpisalo treidattiin NHL:ssä – toiseen suuntaan suomalaishyökkääjä
- Nico Hischier ja Ivan Demidov löivät rahoiksi – jättisopimukset kouraan!
- Erik Haula löysi uuden NHL-seuran – kahden vuoden sopimus
- Eetu Luostarinen jatkaa Floridassa – rahakas jatkosopimus!
- Rasmus Andersson: jättisopimus
- Dallas ja Nashville pelaajakaupoilla – Stars luopuu taiturihyökkääjästään
- Tässä NHL:n uusi puolustajien palkkakuningas? Chicago kiinnittämässä Bowen Byramin jättidiilillä
- Sportsnet: Erik Haulaa viedään uuteen NHL-seuraan!
- Dallas Stars hylkäsi suomalaistaiturin – NHL-ura vaakalaudalla
- Florida jysäytti kaupan NHL:ssä: maalivahtiosasto muuttuu täysin
- Jesperi Kotkaniemi: nyt tapahtui yllätyskäänne!
- Patrik Laine: täysin uusi siirtoskenaario!
- Hurja paljastus: Jarmo Kekäläinen oli hankkimassa Connor Hellebuyckia – suomalaisen sisältänyt kauppa kaatui viime hetkellä
- Matias Maccelli ulos – Toronto teki rajun ratkaisun
- Minnesota Wildilta raju ratkaisu – kaksi 1000 NHL-pelin tehomiestä pihalle
- Jarmo Kekäläinen laittaa rahaa palamaan – syvyyshyökkääjälle 17,5 miljoonan sopimus
- Jättitreidi: Tässä on Florida Panthersin uusi tähtimaalivahti
- Radko Gudas kaupattiin NHL:ssä – palaa tuttuun seuraan