Ottawa Senatorsin tiedotti torstain vastaisena yönä antaneensa potkut seuran GM:nä vuodesta 2016 toimineelle Pierre Dorionille.

Dorion muistetaan Senatorsin uudelleenrakennuksen arkkitehtinä. Seuraavassa katsaus Dorionin seuran peräsimessä tekemiin suurimpiin peliliikkeisiin.

Matt Duchenen kaksi treidiä

Dorion hankki Duchenen Colorado Avalanchesta marraskuussa 2017. Vaihtoraha oli kova, sillä Senators luopui samalla ykkös- ja kolmoskierroksen varausvuoroistaan, Shane Bowersista, Andrew Hammondista sekä Kyle Turrisista. Avalanche käytti Senatorsilta saamansa 1. kierroksen 4. vuoronsa Bowen Byramiin.

Duchenen matka jatkui vuonna 2019 Columbus Blue Jacketsiin kaupassa, josta Senators olisi saanut Blue Jacketsilta vaihdossa ykköskierroksen varausvuoron, mikäli pelaaja olisi solminut jatkosopimuksen Blue Jacketsin kanssa. Duchene päätti kuitenkin jatkaa matkaansa vapaana agenttina Nashville Predatorsiin.

Mika Zibanejadin kauppa

Tämä kauppa heti kesällä 2016 oli yksi Duchenen hankinnan ohessa Dorionin aikakauden karmeimpia huteja. Dorion kauppasi tulevan supertähtisentterin New York Rangersiin yhdessä kakkoskierroksen varausvuoron kanssa. Vaihdossa seura sai Derick Brassardin sekä 7. kierroksen varausoikeuden.

Kaupan voittajasta on vuosia myöhemmin turha kiistellä.

Mark Stonen treidi

Golden Knights sai vuoden 2019 siirtotakarajalla Stonesta hyökkäyksensä kärkimiehen ja Stanley Cup -voiton takuuhyökkääjän vaihdossa Erik Brännströmiin, kakkoskierroksen varausvuoroon (käytettiin Egor Sokoloviin) sekä veteraanihyökkääjä Oscar Lindbergiin.

Jälleen karmea hutilaukaus Dorionilta.

Erik Karlssonin jättitreidi oli täysosuma

Karlsson hylkäsi Dorionin 10 miljoonan dollarin vuositulot taanneen tarjouksen kesällä 2018. Seurapomo oli pakotettu pelaajakaupoille ja vastapariksi valikoitui lopulta San Jose Sharks.

Tämä kauppa onnistui lopulta nappiin, sillä vaihdossa Senators sai lupaavan sentteri Josh Norrisin pelaajaoikeudet sekä ykköskierroksen varausvuoron, jolla seura nappasi itselleen kolmosvuorolla uuden ykkössentterin Tim Stützlen muodossa.

Tärkeitä jatkosopimuksia

Dorionin hutikaupoista huolimatta miehen ansioksi on laskettava pitkälti Senatorsin mahdollinen tulevien vuosien menestys, sillä seurapomo onnistui kiinnittämään kaikki tulevaisuuden kärkinimet pitkillä sopimuksilla.

Thomas Chabot, Norris, Stützle ja Jake Sanderson on kiinnitetty Senatorsiin kahdeksaksi vuodeksi. Brady Tkachukin sopimus kattaa seuraavat seitsemän vuotta ja Drake Bathersoninkin kuusi kautta.

Dorionin lopullinen Senatorsille jättämä perintö selviääkin vasta vuosien kuluttua.